دادستان‌های فرانسه خواستار استرداد یک ایرانی به آمریکا هستند

dadsetani franceدادستان‌های فرانسه خواستار تأیید استرداد یک ایرانی به آمریکا توسط دادگاهی در این کشور شده‌اند. این شهروند ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکاست. او می‌تواند در صورت اثبات اتهاماتش به مجازات تا ۶۰ سال زندان محکوم شود.

دادستان‌های فرانسه روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت (۳۰ آوریل) از یک دادگاه تجدیدنظر خواستند تا استرداد یک مهندس ایرانی به ایالت متحده که متهم به نقض تحریم‌های آمریکاست را تأیید کند.

جلال روح‌الله‌نژاد ۴۱ ساله روز دوم فوریه گذشته، زمانی که از مبدأ تهران، از طریق مسکو، وارد نیس فرانسه شد، در فرودگاه این شهر بازداشت گردید. او به دلایل شغلی ویزای فرانسه را دریافت کرده بود.

به گفته مقام‌های دادگستری فرانسه، دو قاضی ایالات متحده جلال روح‌الله‌نژاد را به صدور تجهیزات حساس صنعتی به ایران متهم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تجهیزات شامل قطعات مایکروویوهای صنعتی و سامانه‌های ضد پهپاد هستند که گفته می‌شود به شکل مخفیانه به امارات متحده عربی ارسال شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که با اعمال تغییراتی می‌توان از این تجهیزات در ساخت سلاح‌های فوق‌دقیق استفاده کرد.

روح‌الله‌نژاد مظنون به همکاری با شرکت "رایان رشد افزار" است که احتمال داده می‌شود با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط باشد.

چنانچه دادگاه اتهام‌های مطرح‌شده علیه جلال روح‌الله‌نژاد را که گفته می‌شود میان ژوئن ۲۰۱۶ تا آوریل ۲۰۱۸ به وقوع پیوسته‌اند اثبات کند، او می‌تواند با مجازات تا ۶۰ سال حبس روبه‌رو شود.

وکلای آقای روح‌الله‌نژاد دیروز سه‌شنبه در دادگاه شهر اکس آن پروانس فرانسه اتهامات علیه موکل خود را رد کرده و آن را بخشی از کارزار واشنگتن برای قطع شریان‌های حیاتی اقتصاد ایران خواندند.

یکی از وکلای آقای روح‌الله‌نژاد گفت: «آیا ممکن است دادگاه شرایط حاکم بر مناسبات ایران و آمریکا، دو کشوری که در جنگ سرد با یکدیگر به سر می‌برند را فراموش کرده باشد؟»

اما سرژ بوکوویز، دادستان در مقابل گفت، اتهام‌های مطرح‌شده همخوانی نزدیکی با قوانین فرانسه دارند و بدین ترتیب استرداد جلال روح‌الله‌نژاد به آمریکا با مانع قانونی روبه‌رو نیست.

دادگاه تجدیدنظر این پرونده قرار است روز ۲۲ ماه مه آینده (اول خرداد) رأی خود را صادر کند.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام در ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۷، دولت ایالات متحده اعلام کرد که با تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی از جمله تحریم نفتی این کشور تا حد رساندن آن به صفر، تلاش خواهد کرد تا "رفتار" ایران در منطقه را تغییر دهد و تهران را وادار به تجدیدنظر در سیا‌ست‌های منطقه‌ای و برنامه مناقشه‌برانگیز موشکی‌اش کند.

آمریکا نه تنها با خروج از برجام تحریم‌های پیشین خود علیه جمهوری اسلامی را بازگردانده و تحریم‌های گسترده دیگری را نیز به آن افزوده، بلکه از روز ۲۶ فروردین‌ماه گذشته رسما سپاه پاسداران را نیز در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود قرار داده است. در این فهرست بیش از ۶۰ گروه، از جمله القاعده و داعش، قرار دارند.

منبع: دویچه وله


در این رابطه