در تهران،بازداشت شماری از شرکت‌کنندگان در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس

rooze kargarکانال سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی از برخورد نیروهای انتظامی با تجمع اعتراضی کارگران که در مقابل مجلس و به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شده بود خبر داد. کانال سندیکای کارگران شرکت‌واحد اتوبوس‌رانی تهران اعلام‌کرده كه گردهمایی اعتراضی فعالان این سندیکا و برخی فعالان دانشجویی در میدان‌بهارستان تهران(روبه‌روی مجلس) به‌مناسبت روز جهانی کارگر، از سوی پلیس و نیروهای امنیتی برهم خورده و دست‌کم ۲۰تن از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی بازداشت شده‌اند و رضا شهابی، حسن سعیدی ، وحید فریدونی، ناصر محرم‌زاده، رسول طالب‌مقدم، محمدعلی اصلانی و اسدالله سلیمانی، از اعضای این سندیکا در میان بازداشت‌شدگان‌ هستند.»

به گزارش رادیو فردا یک شاهد عینی نیز در گفت‌وگو با این رادیو، تعداد بازداشت‌شدگان را «بیش از ۳۰ تن» عنوان کرد.

تجمع‌کنندگان از جمله شعار می‌دادند:‌ «کارگر- معلم - دانشجو - اتحاد اتحاد»، «درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید»‌ و «گرانی – تورم، بلای جان مردم».

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اشاره کرده است که شماری از دانشجویان و دیگر فعالان کارگری و صنفی نیز بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، تجمع‌کنندگان مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی و انتظامی قرار گرفته‌اند.

بنا بر گزارش هرانا: تجمع کنندگان روز جاری با سر دادن شعارها و در دست داشتن شعارنوشته هایی از جمله “گرانی تورم بلای جان مردم”، “کرامت، منزلت، این است خواست ملت”، “نان کار آزادی حق مسلم ماست”، “دزدی های نجومی، فلاکت عمومی” و “یا کار یا بیمه بیکاری حق همگان است” خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

گفته می شود بعد از بازداشت تعدادی از این افراد، تظاهر کنندگان به سمت مترو حرکت کرده و با سردادن شعار “برخورد امنیتی محکوم است” به راهپیمایی پرداخته و علیرغم تلاش مامورین برای هدایت اعتراض کنندگان به داخل مترو به سمت بهارستان حرکت کردند.

در این میان خبرگزاری ایلنا نیز با اشاره به برگزاری این تجمع از حضور پررنگ نیروهای انتظامی خبر داده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند. در این فراخوان از نابرابری حقوق زن و مرد، افزایش بی رویه شمار کودکان کار و بازداشت و زندانی کردن کارگران و معلمان به عنوان برخی از دلایل برگزاری این تجمع اعتراضی یاد شده است.

گفتنی است پیش از این و در آستانه روز جهانی کارگر نیز روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه، تعدادی از فعالین کارگری که تعدادشان ۱۲ تن برآورد شده بود در پارک جهان نما واقع در اتوبان تهران-کرج بازداشت شدند. ۳ تن از این فعالین به نام های پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده در بازداشت مانده و به مکان نامعلومی منتقل شدند. باقی افراد ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند.

روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت، “احمد تقی زاده” فعال کارگری ساکن ارومیه و روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه، دو فعال کارگری سنندج به نام های “غالب حسینی” و “مظفر صالح نیا” نیز توسط نیروهای امنیتی احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. احضار این افراد در آستانه روز جهانی کارگر صورت گرفته و به آنها اعلام شده است هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع، با آنها برخورد خواهد شد.

منابع، بهار ، رادیو فردا و هرانا