خبرهای مربوط به تجمع های اعتراضی معلمان/ قطعنامه پایانی تجمع روز معلم

moallaem iranمعلمان ایران امروز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم ماه مه) هم‌زمان با روزی که در جمهوری اسلامی به عنوان روز معلم نام‌گذاری شده، در شهرهای مختلف دست به تجمع‌هایی اعتراضی زدند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در این میان از بازداشت شماری از معلمان خبر داده است.

به گزارش دویچه وله ،شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در کانال تلگرامی خود نوشته است که رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان تهران و محمد فلاحی دبیرکل این کانون، امروز پنجشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود که بازداشت‌شدگان به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. برخی رسانه‌ها از بازداشت مجتبی قریشیان از اعضای کانون صنفی معلمان نیز خبر داده‌اند.

کانال تلگرام شورای هماهنگی همچنین با بیان اینکه "تعداد فرهنگیان بازداشت‌شده بیشتر از اسامی اعلام شده است"، نوشته است: «تاکنون سه نفر از زنان بازنشسته فرهنگی آزاد شده‌اند. از وضعیت بقیه خبری در دست نیست.»

این تشکل صنفی همچنین اعلام کرده است: «در تهران حضور پررنگ نیروهای لباس شخصی محسوس بود. آنان ضمن عکس گرفتن از تجمع‌کنندگان، مانع عکسبرداری از تجمع می‌شدند».

شورای هماهنگی حدود دو هفته پیش طی فراخوانی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته خواسته بود تا هم‌زمان با روز معلم در ایران در تجمع‌هایی اعتراضی در ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و شهرستان‌های کشور شرکت کنند.

گزارش‌ها حاکی از برگزاری این تجمع‌ها در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرهای مختلف ایران از جمله تهران است. معلمان و فرهنگیان از جمله شعار می‌دادند: «درد من درد شماست، مردم به ما ملحق شوید».

علاوه بر پایتخت ایران، یزد، همدان، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز و گیلان از دیگر استان‌هایی هستند که تجمع معلمان در آنجا برگزار شده است.

حرکت‌های اعتراضی معلمان در ایران در ماه‌ها و سال‌های اخیر افزایش قابل‌توجهی داشته است. علاوه بر خواست بهبود وضعیت حقوقی و آزادی معلمان زندانی، مطالباتی چون بیمه کارآمد و فراگیر، ایمن‌سازی مدارس، رفع تبعیض در ساختار آموزشی، توقف روند خصوصی‌سازی و پولی‌سازی آموزش و دسترسی عمومی به آموزش رایگان، از جمله درخواست‌های معلمان ایران محسوب می‌شود.

 

خواست بهبود معیشت و آزادی تشکل‌یابی

 

خبرگزاری ایلنا نیز امروز تجمع معلمان "در استان‌های مختلف" را تأیید کرد و نوشت: «در این تجمع که از ساعت ده صبح مقابل ادارات آموزش و پرورش در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف آغاز شد، معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی، تلاش دارند خواسته‌ها و مطالبات خود را به گوش فرادستان برسانند.»

 

به گزارش این خبرگزاری، مهم‌ترین خواست‌های معلمان ایران "بهبود سطح معیشت معلمان شاغل و بازنشسته، لغو خصوصی‌سازی و ارائه آموزش رایگان کیفی به همه دانش‌آموزان، اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، پرداخت مطالبات آموزش و پرورش توسط دولت و آزادی تشکل‌یابی" است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران همچنین طی بیانیه‌ای مهم‌ترین مطالبات معلمان را مطرح کرده و از جمله نوشته است: «حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل چند برابر زیر خط فقر است. دولت بدهی خود به فرهنگیان را پرداخت نمی‌کند و یک بیمه ورشکسته را به ما تحمیل می‌کند.»

در این بیانیه همچنین بر "رفع موانع غیرقانونی ناشی از اعمال سلیقه‌های شخصی مسئولان و اعمال نظر غیرمسئولانه در امر صدور مجوز برگزاری مجمع عمومی برای تمامی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، صدور پروانه فعالیت رسمی برای تشکل‌هایی که مجمع عمومی و انتخابات برگزار نموده‌اند" و نیز "تشکل‌یابی مستقل" به عنوان یکی دیگر از خواست‌های معلمان ایران تأکید شده است.

روز گذشته نیز تجمع کارگران در برابر مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز جهانی کارگر به خشونت کشیده شد و ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان در آن بازداشت شدند. گفته می‌شود که شماری از معلمان نیز در همبستگی با کارگران در تجمع روز گذشته در برابر مجلس شرکت داشته‌اند.

اواسط اسفندماه گذشته سومین دور تحصن سراسری معلمان در ایران در اعتراض به مشکلات صنفی و معیشتی در استان‌های مختلف انجام گرفت. هنوز هم شماری از فعالان فرهنگی و چهره‌های شاخص معلمان همچون محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی خود با محکومیت حبس مواجه شده و در زندان‌های ایران به سر می‌برند. رسول بداقی، عبدالرضا قنبری، محمود باقری، نبی‌الله باستان و علی‌اکبر باغانی نیز از جمله معلمانی هستند که در سال‌های گذشته با مجازات زندان یا تبعید مواجه شدند.

بنا بر گزارشها در پایان این تجمع قطعنامه ای از سوی شورای‌هماهنگی‌تشکل‌های‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران صادر شد.

متن قطعنامه به نقل از سایت ایران امروز:

در حالی روز معلم را پاس می داریم که امروز نظام آموزشی به مدد سلب مسئولیت دولت و مدیران نالایق، بحرانی تر از هر زمان است.

نگاه تجاری به مدرسه کیفیت آموزشی را به محاق برده است. در قالب برون سپاری آموزش و خرید خدمات آموزشی باندهای مافیایی شکل می گیرند و عملا مدرسه فروشی می شود. پولی شدن و خصوصی سازی آموزش برنامه اصلی دولت و مجلس شده است و طرح های استثماری چون معلم تمام وقت در جریان است.

حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل چند برابر زیر خط فقر است. دولت بدهی خود به فرهنگیان را پرداخت نمی کند و یک بیمه ورشکسته را به ما تحمیل می کند. نهادهای امنیتی مانع تشکل یابی فرهنگیان هستند و فعالان صنفی و معلمان معترض به وضع موجود همچنان در حبس به سر می برند و حراست‌ها در پرونده سازی و هیات‌های تخلفات زیر مجموعه وزارتخانه و دولت در صدور احکام علیه فعالان صنفی از قوه قضاییه پیشی می گیرند.

با این حال تشکل های صنفی و فعالان کوشا، هرگز از طرح مطالبات صنفی و آموزشی جنبش معلمان دست نکشیده اند و از راههای مختلف صدای خود را به گوش فرادستان رسانده اند اما متاسفانه یک گام مثبت در راستای ارتقای کیفیت آموزشی و بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان برداشته نشده است.

در چنین شرایطی است که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران چاره ای ندارد جز اینکه با اعتراض و تجمع، جامعه و مسئولان را متوجه عواقب بحران موجود نماید بحرانی که در صورت ادامه وضعیت موجود، کودکان این سرزمین را بی آینده خواهد نمود و جامعه ملتهب را به قهقرا خواهد برد.

ما امروز از همین موضع در اینجا گرد آمده ایم که مطالبات خود را به شرح زیر اعلام نماییم :

(۱) آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان صنفی و معلمان زندانی. توقف پرونده سازی علیه فعالان صنفی‌. بر قراری حقوق معلمان فعال صنفی محکوم به حبس،اخراج و قطع حقوق شده.

(۲) همترازی حقوق بازنشستگان با شاغلان.

(۳) پرداخت به موقع حق الزحمه نیروهای قراردادی و اضافه کار نیروهای رسمی و پاداش پایان خدمت فرهنگیان به صورت یکجا بخصوص بازنشستگان سال ۹۷. تاکید بر امنیت شغلی نیروهای غیررسمی.

(۴) افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل به بالای خط فقر و اجرای رتبه بندی مرحله دوم برای معلمان.

(۵) اجرای ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری برای فرهنگیان بازنشسته و مشارکت آنان در مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری.

(۶) اصلاح وضعیت ناهنجار و ناکارآمد بیمه خدمات درمانی فرهنگیان و داشتن بیمه ای کامل و متناسب با شرایط جسمی و سنی فرهنگیان بازنشسته.

(۷) رفع موانع غیر قانونی ناشی از اعمال سلیقه های شخصی مسئولان و اعمال نظر غیر مسئولانه در امر صدور مجوزِ برگزاریِ مجمع عمومی برای تمامی تشکل های صنفی فرهنگیان. صدور پروانه فعالیت رسمی برای تشکل هایی که مجمع عمومی و انتخابات برگزار نموده اند. با تاکید بر تشکل یابی مستقل.

(۸) توقف کامل طرح برون سپاری مدارس و لغو مجوز های خصوصی ساز‌ی آموزش و ارایه خدمات آموزشی باکیفیت، رایگان و عادلانه در مدارس دولتی.

(۹) اصلاح ساختار دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم با تاکید بر رویکردهای نوین آموزشی و توقف جذب نیروی آموزشی با نگاه کالایی و تجاری به آموزش مانند مدارس حمایتی و نیروهای خرید خدمات آموزشی.

در پایان ضمن ابراز همدردی با مردم سیل‌زده از دولت و نهادهای حاکمیتی می خواهیم نسبت به بازسازی این مناطق اقدام نماید و بازسازی و ایمن سازی مدارس را در اولویت قرار داده و به وضعیت دانش آموزان و فرهنگیان مصیبت دیده رسیدگی ویژه نماید.

شورا تاکید می کند در صورتی که مطالبات فرهنگیان مورد توجه نهادهای مرتبط قرار نگیرد حق اعتراض برای فرهنگیان محفوظ است و شورا در راستای تحقق مطالبات کاملا قانونی و طبیعی به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

شورای‌هماهنگی‌تشکل‌های‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران

۱۲ اردیبهشت ماه ۹۸

منابع: دویچه وله و ایران امروز