محکوم کردن اعدام دو نوجوان در رژیم ولایت فقیه توسط میشل باشله/ مایکل پیج: هیچ توجیهی برای اعدام کودکان وجود ندارد

Bachelet-Michelle-1 دویچه وله فارسی: کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفته است از شنیدن خبر اعدام دو نوجوان در ایران بهت‌زده شده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز اعدام این دو کودک مجرم را محکوم کرده است.
 
میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعدام دو نوجوان در ایران را محکوم کرد. او روز جمعه ۱۳ اردیبهشت (۳ مه) در ژنو گفت: «من بهت‌ زده شدم.»
 
باشله اعدام افرادی را که زیر سن قانونی مترکب جرم می‌شوند، نقض کنوانسیون حقوق کودک دانسته که ایران نیز به آن پیوسته است.
 
مهدی سهرابی‌ فر و امین صداقت روز پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) در زندان مرکزی شیراز اعدام شدند. اتهام این دو "تجاوز در حین سرقت" اعلام شده بود و در زمان ارتکاب جرم انتسابی ۱۵ سال داشته‌ اند. به گفته سازمان حقوق بشر ایران این دو متهم که نسبت پسر عمه و پسر دایی با یکدیگر داشته‌اند "تحت شکنجه" به این جرم اعتراف کرده‌ اند.
 
حکم اعدام این دو نوجوان یکبار در دیوان عالی کشور نقض شده بود، اما بار دوم تأیید شد. این درحالی بوده که به نوشته سازمان حقوق بشر ایران، پزشکی قانونی رشد عقلی دو کودک-مجرم را تأیید نکرده بود.
 
مهدی سهرابی‌ فر نیز به مدرسه ویژه کودکان دارای معلولیت ذهنی می‌ رفته است. یک سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز تأیید کرده که سلامت ذهنی این متهم مورد معاینه قرار نگرفته بود.
 
سازمان دیده‌ بان حقوق بشر ایران نیز اعدام این دو نوجوان را محکوم کرده است. مایکل پیج، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «هیچ توجیهی برای اعدام کودکان وجود ندارد.»
 
به گفته او مقامات ایران مهدی سهرابی‌ فر و امین صداقت را "از یک مرکز نوجوانان مستقیماً به چوبه‌ دار منتقل کرده‌ اند."
 
ایران مجرمان زیر ۱۸ سال را که به اعدام محکوم می‌شوند تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی در زندان نگه داشته، سپس آنها را اعدام می‌کند. بدین ترتیب جمهوری اسلامی ایران مدعی می شود که افراد زیر ۱۸ سال را اعدام نمی‌ کند. این در حالیست که بر اساس معیارهای بین‌ المللی، منظور از "کودک مجرم" سن فرد در زمان وقوع جرم است، و نه لحظه اعدام.