عبدالرضا رحمانی فضلی: با خبری که از سوی خبرگزاری منتشر شد کار بسیار خطرناکی صورت گرفت و صف‌ های طولانی در پمپ بنزین‌ ها تشکیل شد/ مخازن پمپ بنزین‌ها مملو از بنزین بود و مشکلی بوجود نیامد

Benzine-1 وزیر کشور با بیان اینکه هنوز قیمت و زمان سهمیه بندی بنزین نهایی نشده است.گفت: هیچ مشکلی برای تأمین سوخت در کشور وجود ندارد.
 
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه پنج شنبه در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده مانه و سملقان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از نظر تأمین سوخت در کشور مشکلی وجود ندارد چرا که خود تولید کننده بنزین و گازوئیل هستیم.
 
رحمانی فضلی افزود: به اندازه کافی در کشور بنزین و گازوئیل تولید می‌شود بطوری که به جاهای مختلف صادر می‌کنیم و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه حجم مصرف بنزین در روز ۹۰ میلیون لیتر است، عنوان کرد: هنوز قیمت و زمان سهمیه بندی بنزین نهایی نشده است.
 
وی با بیان اینکه اخبار مهم کشور همچون تغییر قیمت بنزین از سوی وزارت نفت اعلام می‌شود، گفت: متأسفانه با خبری که از سوی خبرگزاری دیروز منتشر شد کار بسیار خطرناکی صورت گرفت و صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها تشکیل شد که مردم را دچار نگرانی کرد و اما مخازن پمپ بنزین‌ها مملو از بنزین بود و مشکلی بوجود نیامد.
 
وزیر کشور تصریح کرد: از تمام رسانه‌ها می‌خواهم تنها از سوی کانال‌های رسمی پیگیر مسائل باشند و شایعه‌ها را منتشر نکنند تا مردم دچار دغدغه نشوند.
 
رحمانی فضلی همچنین رد رابطه با برآورد خسارت وقوع سیل در مناطق مختلف خراسان شمالی اظهار کرد: ارزیابی و بازدیدی که از مناطق سیل زده صورت گرفته در حوزه اقتصادی و استانی کم بوده است.
 
وی ادامه داد: دلیل کم بودن آسیب ناشی از سیل به سبب مدیریت استاندار خراسان شمالی است و نشان از عملکرد مثبت دستگاه‌های اجرایی دارد.
 
وزیر کشور افزود: منازل و مساجد آسیب دیده در این مناطق به دلیل خشت و گلی بودن و ابنیه ضعیف آسیب جدی وارد شده که باید بازسازی کامل در این زمینه انجام شود.
 
رحمانی فضلی درباره تخریب راه ارتباطی که توسط سیل از بین رفته، بیان کرد: برای ساخت پلی که عرض رودخانه آن ۹۰ متر است بالغ بر هشت میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که با برآوردهایی که از سوی مسئولان استان انجام می‌گیرد امیدواریم به زودی مشکلات مرتفع شود.
 
خبرنگار: الهام یزدان پناه
 
***
 
جزئیات قیمت بنزین سهمیه ‎ای و آزاد/ بنزین از فرداشب سهمیه‌ بندی می‌ شود
 
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از فردا شب ساعت ۲۴ سهمیه‌ بندی بنزین آغاز می‌ شود.
 
بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومان با سهمیه ۶۰ لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت ۲۵۰۰ تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.
 
همچنین دولت برای تاکسی‌ های اینترنتی با هماهنگی مجموعه وزارت کشور سهمیه‌ ای مجزا در نظر می‌ گیرد.
 
قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز ۳۰۰۰ تومان در هر لیتر خواهد بود.
 
همچنین از دومین ماه اجرای سهمیه‌ بندی، یعنی در تیرماه، ساز و کاری تشویقی برای صرفه‌ جویی سوخت با خرید سهمیه مصرف‌ نشده بنزین مردم در نظر گرفته شده است. 
 
***
 
آغاز سهمیه‌ بندی بنزین فعلاً به تعویق افتاد
 
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- خبرگزاری تسنیم: در پی تشدید فشار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده؛ پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین نیست و زمان اجرا متعاقباً اعلام می‌ شود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پی مخالفت شدید مجلس شورای اسلامی با تصمیم سران سه قوه برای سهمیه‌بندی بنزین بدون اطلاع نمایندگان، و در حالی دولت خود را برای آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین از فرداشب آماده کرده بود که اجرای این تصمیم به زمان دیگری موکول شده است.
 
در همین باره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده، پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین نیست و زمان اجرا متعاقباً اعلام می‌شود.
 
زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت پالایش و پخش فر‌آورده‌های نفتی در این خصوص، گفت: پنج‌شنبه 12 اردیبهشت ماه تاریخ اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین نیست.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از اظهارات وزیر اقتصاد که از نهایی شدن تصمیم بنزینی دولت خبر داده بود، از روز گذشته رسانه‌ها از احتمال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین از ساعت 24 پنج‌شنبه خبر داده بودند و امروز نیز برخی منابع مطلع در دولت از نهایی شدن این تصمیم با قیمت بنزین سهمیه‌ای 1000 تومان و آزاد 2500 تومان خبر دادند.
 
پس از انتشار این خبرها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی که اغلب مخالف اجرای این طرح در زمان مورد اشاره (فرداشب) بودند خواهان توقف این طرح و یا تأخیر در اجرای آن شدند.
 
یک عضو شورای عالی انرژی در این باره گفت: افزایش خودسرانه قیمت بنزین توسط دولت با برخورد مجلس روبه‌رو می‌شود.
 
علی بختیار افزود: مجلس هیچ تصمیمی در خصوص افزایش قیمت بنزین نداشت و اگر دولت بدون نظر مجلس و خودسرانه نسبت به افزایش قیمت بنزین اقدام کند حتماً مجلس برخورد لازم را انجام خواهد داد چراکه این کار کاملاً غیرقانونی است.
 
وی افزود: اگر دولت به‌استناد تصمیم سران سه قوه این کار را انجام دهد نیز توجیهی ندارد، چراکه مصوبه سران سه قوه صرفاً باید در جهت راهکارهای مقابله با تحریم باشد. در خصوص بحث بنزین ما امروز کمبودی در داخل نداریم و دولت برای هر اقدامی در این زمینه نیاز به اجازه مجلس دارد.
 
بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس هم گفت: با هرکسی درمورد افزایش قیمت بنزین صحبت کردم گفت "تصمیم سران نظام است"، آقای روحانی، اگر شما هم به سران نظام ارجاع نمی‌دهید، جلوی این تصمیم را بگیرید. با توجه به اینکه کمیسیون تخصصی مجلس را هم در جریان نگذاشتید، از این تصمیم اشتباه برگردید، مردم طاقت افزایش قیمت‌ها را ندارند.
 
***
 
کسانی که کارت سوخت ندارند با آغاز سهمیه‌ بندی بنزین چه کنند؟
 
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- خبرگزاری تسنیم: تمامی کسانی که درخواست صدور کارت سوخت المثنی را ثبت کرده‌اند و یا از این‌به‌بعد ثبت می‌کنند، از کارت بانکی برای سوخت‌گیری بنزین سهمیه‌ای استفاده خواهند کرد.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بنزین از فرداشب (ساعت 24) به‌صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود، یکی از مهمترین سؤالات در این بخش این است که افرادی که فاقد کارت سوخت هستند، چه کنند.
 
کسانی که کارت سوخت خودروی خود را گم کرده‌اند یا به هر دلیل، کارت سوخت ندارند و طبق آنچه تاکنون در چندین اطلاعیه از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام شده، برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی اقدام نکرده‌اند؛ همچنان می‌توانند با مراجعه به سامانه www.mob.gov.ir و همچنین اپلیکیشن دولت همراه و یا کددستوری #4* به‌منظور دریافت کارت سوخت، تقاضای خود را ثبت کنند.
 
تمامی کسانی که درخواست صدور کارت سوخت المثنی را ثبت کرده‌اند و یا ازاین‌به‌بعد ثبت می‌کنند، از کارت بانکی برای سوخت‌گیری بنزین سهمیه‌ای استفاده خواهند کرد.
 
زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این خصوص گفت: اشخاصی که از نخستین فراخوان ثبت‌نام کارت سوخت تاکنون در سامانه دولت همراه ثبت‌نام و کارت بانکی به سامانه معرفی کرده‌اند، نیازی به دریافت کارت سوخت ندارند زیرا کارت بانکی جایگزین کارت سوخت خواهد شد.
 
وی افزود: ساز‌و‌کاری طراحی شده که می‌توان از کارت بانکی برای سوخت‌گیری استفاده کرد و نحوه به‌کارگیری آن در روزهای آینده به اطلاع عموم می‌رسد.
 
سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه "کارت‌های هوشمند سوخت قدیمی همچنان قابل استفاده خواهد بود"، تصریح کرد: جایگزینی کارت بانکی برای مالکان خودرو و‌ موتورسیکلت‌هایی است که در سامانه دولت همراه ثبت‌نام کرده‌اند و‌ کارت سوخت ندارند.