محمد سرافراز: فساد و رانت در ایران اصلاح‌ طلب و اصولگرا ندارد - مداخلۀ سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب در مزایده آگهی‌ های بازرگانی صدا و سیما - بازگشت دوبارۀ ۸۰۰ پست مدیریتی بسته‌ شده به ساختار صدا و سیما

Seda Sima 131103 بی بی سی: محمد سرافراز، رئیس سابق سازمان صدا و سیما در ایران، می‌ گوید در دوران ریاستش برنامه‌ هایی برای مبارزه با فساد و رانت نهادهای حاکمیتی، از جمله سپاه را در این سازمان دنبال می‌ کرده که همین باعث برخورد با او شده است. او می‌ گوید مسائل مرتبط با شهرزاد میر قلی‌ خان هم بخشی از همین "تخریب‌‌ها" بوده است.
 
او سازمان اطلاعات سپاه و حسین طائب را به مداخله در مزایده آگهی‌ های بازرگانی رادیو و تلویزیون متهم کرده است.
 
آقای سرافراز چند پروژه بزرگ و چند میلیارد تومانی صدا و سیما، از جمله پیامرسان سروش را، "بی فایده" می‌ خواند و با شرحی از اتلاف منابع مالی این سازمان، می‌ گوید "۸۰۰ پست مدیریتی" بسته‌ شده در دوران او دوباره به ساختار آن سازمان بازگشته است.
 
رئیس سابق صدا و سیما با انتقاد از فشارها و کارشکنی‌ ها در راه مبارزه‌ اش با فساد می‌ گوید منافع مسابقه‌ های جنجالی و "بخت‌ آزمایی الکترونیک" تلویزیونی هم به نهادهای مورد انتقادش می‌ رسد.
 
او این مطالب را در مصاحبه‌ای ویدیویی مطرح کرده که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت منتشر شده است.
 
یک هفته پیشتر انتشار ویدیویی از آقای سرافراز جنجالی شد که در آن او اوراق و پرونده‌ هایی را به شهرزاد میرقلی‌ خان، بازرس سابق صدا و سیما و زندانی سابق در آمریکا، تحویل می‌ داد.
 
مصاحبه آقای سرافراز با عبدالرضا داوری انجام شده که در دوران محمود احمدی‌ نژاد، مشاور رسانه‌ ای رئیس جمهور بود.
 
در این مصاحبه شهرزاد میرقلی‌خان هم به طور تلفنی حضور دارد و از جمله مسائلی را درباره دفتر رهبر ایران و مجتبی خامنه‌ ای، فرزند او، مطرح می‌ کند.
 
آقای سرافراز با اشاره به فعالیت‌‌ های اقتصادی شرکت‌ های وابسته به نهادهای حکومتی، به آقای داوری می‌ گوید که فساد و رانت در ایران "اصلاح‌ طلب و اصولگرا ندارد" و غیر از "مقام رهبری" کسی قدرت مقابله با اعمال نفوذهای صاحبان منافع را ندارد.
 
محمد سرافراز در سال ۱۳۹۳ با حکم آیت‌ الله علی خامنه‌ ای به ریاست صداوسیما رسید، اما پس از یک سال و نیم جای خود را به عبدالعلی علی‌ عسگری داد که یکی از معاونان برکنار شده توسط خود آقای سرافراز بود.
 
پیشتر هم کسانی که سابقه نزدیکی و وفاداری به آیت‌ الله خامنه‌ ای را داشته‌ اند، انتقادهایی مشابه محمد سرافراز درباره گستردگی فساد در ایران مطرح کرده‌ اند.
 
از جمله محمود احمدی‌ نژاد که نهادهای مختلف زیر نظر رهبر را نقد کرده و یا فعالان بسیجی که سال گذشته در نامه‌ ای درباره "قابل دفاع نبودن وضع کشور" هشدار دادند.
 
محمد سرافراز به گستردگی فعالیت‌ های اقتصادی نهادهای وابسته به حکومت، از جمله سپاه، ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق‌ های بازنشستگی اشاره می‌ کند و آنها را رانتی می‌ خواند.
 
او می‌گوید: "بسیاری از زد و بند ها و فسادها در این مجموعه‌ ها شکل گرفته است. یک ارتباط پنهانی با هم در بالا دارند که چپ و راست ندارد، اصلاح‌ طلب و اصولگرا هم ندارد."
 
سرمنشاء:
 
آقای سرافراز می‌ گوید برخوردی که با او شد، مشابه برخوردی است که با سه رئیس جمهور قبلی در ایران شده است.
 
"اول از اطرافیان شروع کردند، بعد به خود طرف رسیدند. گفتند این جاسوس است، آن یکی مشکل اخلاقی دارد، آن یکی مشکل مالی دارد، تا برسند به خودشان."
 
اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌ نژاد به جز برخوردهای قضائی و امنیتی با نزدیکانشان، شاهد حملات فشارهای سیاسی و رسانه‌ ای علیه خودشان هم بوده‌ اند.
 
آقایان هاشمی رفسنجانی و احمدی‌ نژاد در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند و محمد خاتمی نیز با محدودیت‌ های مکرر روبرو بوده است.
 
محمد سرافراز می‌گوید: "این بداخلاقی ها باید پایان بپذیرد. کی می‌ تواند این کار را بکند؟ غیر از مقام رهبری، کی می‌ تواند جلوی این بداخلاقی‌ ها را بگیرد؟"
 
"می‌ گوییم جامعه دچار شایعه و نا امیدی است؟ سرمنشاء آن را باید بست."
 
محمد سرافراز می‌گوید پس از رفتنش از صدا و سیما به حسین طائب و حسین محمدی، از اعضای دفتر رهبر ایران، گفت که آنها نمی‌ توانند از مسئولیتشان در مشکلات آن سازمان شانه خالی کنند.
 
آقای سرافراز می‌ گوید برای به حاشیه راندن منتقدان و مخالفان "پروژه جاسوس‌ سازی" انجام می‌ شود، در حالی که عده‌ ای اطلاعات سری نظامی را به آمریکا می‌ دهند.
 
او برخورد با فعالان محیط زیست زندانی را یکی از نمونه‌ های "جاسوس‌ سازی" می‌ داند.
 
مزایده قانونی که شکست خورد:
 
یکی از مواردی که محمد سرافراز در میان اقدام‌ های خود برای سامان دادن به وضعیت مالی صدا و سیما بازگو می‌ کند، تلاش برای تأمین مالی آن از طریق برگزاری مزایده برای واگذاری امتیاز آگهی‌ های بازرگانی است.
 
او می‌گوید در حالی که صدا و سیما می‌ توانسته تا ٣ هزار میلیارد تومان از این بابت درآمد داشته باشد، تنها هزار میلیارد تومان درآمد داشت و برای همین تصمیم بر برگزاری مزایده شد.
 
او می‌ گوید پس از "کارشکنی‌ ها" مزایده برگزار شد و "خیلی‌ ها آمدند".
 
به گفته او حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه و جمال‌ الدین آبرومند، معاون هماهنگی وقت و جانشین کنونی "قرارگاه جنگ نرم" هم از سپاه اعلام تمایل به مشارکت در این مزایده را کردند.
 
آقای سرافراز در توضیح بحث مشارکت سپاه در مزایده آگهی‌ های بازرگانی گفت: "بعنوان اینکه می‌ خواهیم به صدا و سیما کمک کنیم."
 
اما به گفته او پس از آن که مقام‌ های امنیتی "به این نتیجه رسیدند که می‌ خواهیم مزایده را به طور قانونی پیش ببریم، پیغام دادند که این مزایده شکست می‌ خورد."
 
رئیس سابق صدا و سیما می‌ گوید در نهایت گروهی که بانک توسعه تعاون، وابسته به وزارت کار، جزو آن بود، برنده مزایده شد، اما بلافاصله با اعمال نفوذ وزیر وقت کار، از پروژه کنار کشید.
 
محمد سرافراز گفت: "آقای ربیعی، که دوست و همکار آقای طائب هم هست، بلافاصله و به شکل غیرقانونی گفت از پروژه کنار بکشند و با بیرون آمدن آن بانک، بقیه اعضا را هم تهدید کردند، و مزایده شکست خورد."
 
علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشتر سابقه حضور در سپاه و وزارت اطلاعات را داشته است.
 
هماهنگی اطلاعات با اطلاعات سپاه:
 
مزایده ادعایی محمد سرافراز و حواشی آن، به گفته او در نیمه زمستان ۱۳۹۴ رخ داده است.
 
شهرزاد میر قلی‌ خان در همان مقطع از ایران خارج شد.
 
محمد سرافراز می‌ گوید همزمان با رسیدگی به پرونده‌ های فساد در صدا و سیما، تهدیدها علیه خانم میر قلی‌ خان، بازرس وقت آن سازمان، آغاز شد.
 
آقای سرافراز ادعا می‌ کند ترمز خودروی خانم میر قلی‌ خان دستکاری شد و در موردی دیگر تصادفی عمدی با خودروی او ترتیب داده شد.
 
به گفته او اطلاعات سپاه خانم میر قلی‌ خان را احضار کرد و در آن مقطع روشن شد که "تیم وزارت اطلاعات در حراست سازمان صدا و سیما، با اطلاعات سپاه کاملا هماهنگ بودند."
 
'داستان واقعی شهرزاد':
 
شهرزاد میر قلی‌ خان در سال ۱۳۸۶ به اتهام تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی از جمله دوربین‌ های دید در شب به ایران در اتریش بازداشت و آزاد شد و سپس در سفری به آمریکا مجدداً بازداشت و به زندان محکوم شد.
 
خانم میرقلی‌خان در دفاع از خود می‌گفت که تنها مترجم همسر سابقش، محمود سیف، بود.
 
نام محمود سیف از طرف وزارت دارایی آمریکا بعنوان چهره‌ ای کلیدی در عملیات جعل اسکناس ادعایی سپاه پاسداران آمده است.
 
شهرزاد میر قلی‌ خان پنج سال در آمریکا زندانی بود و پس از آزادی از آمریکا به عمان رفت و بعد هم مدیر روابط عمومی پرس تی‌ وی شد که محمد سرفراز رئیس آن بود. آقای سرافراز پس از رسیدن به ریاست صدا و سیما، خانم میر قلی‌ خان را بعنوان "بازرس ویژه" خود منصوب کرد.
 
خانم میر قلی‌ خان می‌ گوید یکی از مسائل مطرح‌ شده در جلسه‌ اش با مقام‌ های اطلاعات سپاه، کتابی بوده که او به زبان انگلیسی و با عنوان "شهرزاد، یک داستان واقعی" درباره سرنوشت خود منتشر کرده است.
 
او گفته در حالی بابت این کتاب مؤاخذه شده که یک نسخه از آن را به محمود علوی، وزیر اطلاعات و یک نسخه را هم به مجتبی خامنه‌ ای، فرزند رهبر ایران داده بود.
 
شهرزاد میر قلی‌ خان در مصاحبه تلفنی به عبدالرضا داوری گفت در بیت رهبری با مجتبی خامنه‌ ای دیدار کرده و از او پرسیده: "آیا این مسائلی که در سازمان هست، شما آقای سرافراز را پشتیبانی می‌ کنید؟ چون من به سوابق زندگی‌ ام با همسر سابق می‌ دانم که گلوله منتظرم است."
 
خانم میر قلی‌ خان می‌ گوید که مجتبی خامنه‌ ای در آن ملاقات ابتدا گفته "هرکسی در هر مقامی ممکن است دچار فساد شود"، اما اضافه کرده "ما رفاقت بیست ساله داریم و اگر موردی باشد که دکتر سرافراز به ما اطلاع دهد، حتما پشتیبانی می‌ کنیم."
 
او گفته یک بار دیگر هم از طرف مقام‌ های اطلاعاتی احضار شد که این بار تهدید شد باید از ایران خارج شود، وگرنه دستگیر خواهد شد.
 
مورد امنیتی رضا گلپور:
 
یکی از مسائلی که آقای سرافراز و خانم میر قلی‌ خان در مصاحبه با عبدالرضا داوری به آن اشاره می‌کنند، برخوردشان با رضا گلپور است.
 
آقای گلپور کتابی به نام "شنود اشباح" نوشته بود که محمد سرافراز می‌ گوید "به سفارش" نهادهای امنیتی بود.
 
و می‌ گوید به آقای گلپور "مأموریت تخریب" داده شده بود و او بعنوان محقق با آقای سرافراز صحبت کرد و با سفر به عمان، با خانم میر قلی‌ خان هم دیدار داشت.
 
شهرزاد میر قلی‌ خان در یوتیوب ویدیویی منتشر کرده که او را در کنار آقای گلپور نشان می‌ دهد. خانم میر قلی‌ خان در این ویدیو از آقای گلپور می‌ خواهد نسخه‌ ای از این ویدیو را به او بدهد، تا اگر اتفاقی برای آقای گلپور افتاد، او آنها را منتشر کند.
 
رضا گلپور به گفته عبدالرضا داوری به جرم جاسوسی برای اسرائیل در ایران زندانی است. آقای داوری این موضوع را دو سال پیش و پس از مدتی بازداشت بیان کرد.
 
ادعاها و اتهام‌ های مطرح‌ شده از طرف محمد سرافراز واکنشی رسمی از سپاه یا دفتر رهبر ایران نگرفته است.
 
'خطر جنگ پس از رمضان':
 
محمد سرافراز به جز مسائل مرتبط با صدا و سیما و فساد مالی، درباره وضعیت کلی ایران و سیاست خارجی آن نیز صحبت کرده است.
 
آقای سرافراز معتقد است مقام‌ های دولت دونالد ترامپ سرسختانه در پی فشار به ایران هستند. او می‌گ وید: "برآورد من این هست که آنها آماده می‌ شوند تا بعد از ماه رمضان بهانه‌ ای پیدا کنند و به ایران حمله کنند."
 
او اضافه می‌ کند: "مسئولان هم متوجه شدند و یک عده می‌ گویند باید دوباره راه مذاکره را باز کنیم و یک عده هم می‌ گویند مقابله نظامی سخت راهش است."
 
رئیس سابق صدا و سیما می‌ گوید شدت نارضایتی مردم و گستردگی فساد باعث شده آمریکا احتمال بدهد حمله به ایران موفقیت‌ آمیز خواهد بود.
 
او گفته به جای مذاکره یا مقابله، باید این زمینه‌ های داخلی و نارضایتی‌ ها برطرف شوند.
 
آقای سرافراز پس از بازنشستگی از سازمان صدا و سیما، عضو شورای عالی فضای مجازی شده است. او همچنین عضو هیأت علمی دانشکده ارتباطات و رسانه است.