آمریکا دو معافیت همکاری هسته‌ای با ایران را لغو کرد

tasissat hastei 
بی بی سی: دولت آمریکا معافیت‌های مربوط به همکاری‌ هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران را تمدید کرده اما دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرده است.

همکاری در این دو مورد با جمهوری اسلامی از امروز چهار مه می‌تواند شامل تحریم‌ها شود.

تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای تنها شامل همکاری تحقیقاتی و غیر نظامی است و کشورهای دارای معافیت بدون هراس از تحریم‌های آمریکا می‌توانند به همکاری به ایران در اراک، بوشهر و فردو ادامه دهند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، سخت‌تر شدن محدودیت‌های این کشور را جزئی از "فشار حداکثری" بر ایران خوانده است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و با تشدید تحریم‌ها علیه این کشور ایران خواهان تغییر سیاست‌های این کشور شده است. ایران تا کنون در توافق هسته‌ای باقی مانده اما از این که اروپا به "تعهداتش" در قبال برجام عمل نمی‌کند، ناراضی است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است ایران باید توسعه "فعالیت‌های حساس" خود از جمله غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. او گفته است "حمایت از چنین فعالیت‌هایی از نظر ما غیرقابل قبول است."

دو روز پیش هم دوره شش ماهه معافیت چند کشور خریدار نفت از ایران به پایان رسید و مقام‌های آمریکا گفته‌اند می‌خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

آمریکا طی ماه‌های اخیر برای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا برای خرید نفت از ایران معافیت‌هایی در نظر گرفته بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که آمریکا نمی‌تواند به تهدید خود برای قطع صادرات نفت ایران عمل کند.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران یکجانبه است، اما بسیاری از شرکت‌های خارجی به خاطر ترس از دست دادن ارتباط مالی و تجاری با آمریکا، از این تحریم‌ها پیروی می‌کنند.