۱۰ فلسطینی و یک اسرائیلی در خشونتهای تازه بین غزه و اسرائیل کشته شدند

Hamle-Esrail-Ghaze

«ارتش اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی غزه در دومین روز از درگیری‌های خشونت بار یکدیگر را هدف حملات موشکی و راکتی متقابل قرار داده و تشنج ناشی از آن، زندگی عادی بخش بزرگی از جنوب اسرائیل و سراسر نوار غزه را مختل کرده است.»
 
از یک سو در کمتر از ۲۴ ساعت، بیش از ۴۳۰ راکت به سوی مناطق جنوبی اسرائیل شلیک شده و از سوی دیگر، اسرائیل به دهها هدف در غزه آسیب رسانده و از جمله سه ساختمان بلند را منهدم کرد.
 
تلفات طرف فلسطینی تا بامداد یکشنبه پانزدهم اردیبهشت به ده تن رسید و یک مرد اسرائیلی نیز بر اثر اصابت مستقیم راکت شبه نظامیان فلسطینی در حیات خانه یکی از بستگانش کشته شد.
 
به گزارش رادیوی ارتش اسرائیل، کشته‌های فلسطینیان سه شبه ‌نظامی حماس، سه شبه‌نظامی جهاد اسلامی فلسطین و چهار غیرنظامی بوده‌اند.
 
فلسطینی‌ها می‌گویند کشته‌های غیر نظامی شامل دو زن بوده که یکی از آنها مادری بود که با طفل شیرخواره خود کشته شد؛ ارتش اسرائیل با رد مسئولیت کشتن این مادر و کودک می‌گوید آنها بر اثر ترکش خمپاره خود فلسطینی‌ها کشته شدند.
 
منابع بیمارستانی غزه می‌گویند که دهها فلسطینی نیز در حملات اسرائیل زخمی شده و به مراکز بهداشتی انتقال یافته‌اند.
 
اسرائیل ساختمانهای بلند منهدم شده را اماکنی نامید که حماس و جهاد اسلامی فلسطین از آن به «هدایت حملات راکتی» اقدام می‌کردند.
 
در همین حال، رسانه‌های اسرائیل اذعان دارند که یکی از ساختمانها شامل دفتر نمایندگی خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز بود.
 
دور تازه خشونت پس از آن درگرفت که در تظاهرات هفتگی مرزی فلسطینیان در روز جمعه سیزدهم اردیبهشت که چهار فلسطینی نیز کشته و ده‌ها تن دیگر از آنان زخمی شدند، یک خودروی نظامیان اسرائیلی مورد حمله فلسطینیان قرار گرفت و یک افسر و یک دختر سرباز زخمی شدند.
 
نیروی هوایی اسرائیل در واکنش به زخمی شدن دو نظامی‌اش حملات هوایی به غزه را آغاز کرد که شبه‌نظامیان فلسطینی در واکنش به آن، از حدود ساعت ده بامداد شنبه حملات راکتی گسترده به سوی اسرائیل را آغاز کردند.
 
حماس و جهاد اسلامی فلسطین در هدف قرار دادن مناطق جنوبی اسرائیل با راکت، متحد عمل کرده‌ و هر دو به اسرائیل نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع، هشدار داده‌اند.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، شامگاه شنبه در نشستی اضطراری با فرماندهان ارتش و شماری از وزیران عضو «کابینه امنیتی»، وضع را بررسی کرده و به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دستور تشدید حملات به غزه را صادر کرد.
 
ارتش این کشور از بامداد یکشنبه واحد‌های نظامی پیاده نظام بیش‌تری را نیز در نزدیکی مرز غزه مستقر کرد.
 
دهها خانه مردم اسرائیل در اصابت راکتها آسیب جدی دیده و یک مرد ۵۸ ساله بر اثر اصابت راکت به حیات خانه بستگانش در بندر اشکلون جان داد؛ یک زن ۸۰ ساله نیز شنبه بر اثر برخورد راکت در خیابان شدیدا زخمی شد.
 
شمار دیگری از مجروحین اسرائیلی به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند.
 
«واکنش‌ها»
 
تشدید بحران در حالی است که از یک سو ماه رمضان در سرزمینهای فلسطینی آغاز می‌شود و از سوی دیگر، اسرائیل در روزهای آینده جشن استقلال را برگزار می‌کند و نیز میزبان مسابقه انتخاب بهترین ترانه اروپا، یوروویژن است.
 
نیکلای ملادنوف، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی شدید از اوضاع بحرانی، از طرفین خواست آرامش را حفظ کرده و تفاهم‌هایی را که چند ماه پیش با تلاشهای مصر به دست آمده بود، رعایت کنند.
 
در حالی که مصر برای توقف خشونتها دوباره به اقدام پرداخته، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، که دفتر خبرگزاری کشورش در غزه منهدم شد، اسرائیل را مورد انتقاد شدید قرار داد و جامعه جهانی را به توقف حملات اسرائیل فرا خواند.
 
اما وزارت خارجه آمریکا عصر شنبه حملات راکتی فلسطینیان به اسرائیل را محکوم کرد و خواهان قطع خشونتها شد.
 
بیانیه واشینگتن تاکید دارد که دولت آمریکا «در کنار اسرائیل می‌ایستد و کاملا از حق این کشور در دفاع از خود و مردمش در برابر حملات انزجار‌آور حمایت می‌کند».
 
منبع خبر: رادیو فردا