ابهام درباره وضعیت بازداشت‌شدگان روز کارگر و معلم در ایران

zendani

بی بی سی: از میان دستکم ۴۰ نفر بازداشتی روز جهانی کار در ایران، گزارشها حاکی از آزادی بیش از ۲۰ نفر است. همزمان گزارش شده است که شماری از معلمان معترض نیز همچنان از روز معلم تا کنون در بازداشت به سر می‌برند. این درحالیست که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، می‌گوید "قریب به اتفاق کارگران و معلمان بازداشتی آزاد شده‌اند".

نیروهای امنیتی در روز کارگر (۱۱ اردیبهشت)، در تجمعی که به دعوت تشکل‌های مستقل کارگری در مقابل مجلس بر پا شده بود، نزدیک به ۴۰ تن را بازداشت کردند. یک روز بعد، در روز معلم (۱۲ اردیبهشت) نیز شمار دیگری از فعالان صنفی بازداشت شدند.

تا کنون شماری از دستگیرشدگان این دو روز با قرار کفالت یا وثیقه از زندان آزاد شده‌اند؛ اما شمار دیگری نیز به بندهای امنیتی و همچنین زندان قرچک و فشافویه منتقل شده‌اند.

در روزهای گذشته، تشکل‌های مستقل صنفی از جمله اتحادیه آزاد کارگران، سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی و شورای هماهنگی معلمان خواستار آزادی بازداشت‌شدگان شدند. همزمان چند نماینده مجلس شورای اسلامی نیز از این بازداشت‌ها انتقاد کرده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی جدید قوه قضائیه در نخستین نشست خبری خود از نمایندگانی که خواستار آزادی بازداشت‌شدگان روز کارگر شده بودند انتقاد کرد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در کنفرانس مطبوعاتی امروز (سه شنبه ۷مه/۱۷ اردیبهشت) خود از نمایندگانی که خواستار آزادی بازداشت‌شدگان بودند، انتقاد کرده است و گفته این تجمع فاقد مجوز بوده و "انتظار از مجلس این است که از قانون حمایت کند".

او همزمان همچنین گفت "در گزارش نیروی انتظامی غیرقانونی بودن تجمع و اخلال در نظم عمومی عنوان شده که دارای وصف مجرمانه است".

در روز کارگر دو تجمع در ایران برگزار شد. یکی در مقابل مجلس، با فراخوان تشکل‌های صنفی که به بازداشت ده‌ها تن انجامید و دیگری در مقابل خانه کارگر به دعوت نهادهای کارگری رسمی و نزدیک به دولت که کسی در آن بازداشت نشد.

اکنون اما غلامحسین اسماعیلی با اشاره به "غیرقانونی" بودند تجمع تشکل‌های مستقل در مقابل مجلس گفته "نیروی انتظامی جمعی را به "جرم مشهود" بازداشت کرد و گزارشی را به مرجع قضائی منعکس کرد. بازداشت‌شدگان اکثرا آزاد شدند و در مورد سایر افراد اقدامات قانونی در شرف انجام است و برای آنهایی که قرار تأمین صادر شده. اگر آن را بسپارند آزاد می‌شوند".

ادعای قرار تأمین درحالی مطرح می‌شود که خانواده‌ها و فعالان مدنی می‌گویند که قرار تأمین کفالت برخی از افراد از جمله فرهاد شیخی به قرار بازداشت یک‌ماهه تبدیل شده است.

علاوه بر این، گزارش‌هایی در دست است که نشان می‌دهد که در خصوص کسانی که برایشان قرار کفالت صادر شده، مراجع قضایی از پذیرش فیش‌های حقوقی بازنشستگان خودداری می‌‍کند.

در روزهای گذشته، گزارش‌ شد که برخی از فعالان صنفی و سیاسی و روزنامه‌نگاران به بندهای امنیتی منتقل شده‌اند.

امروز نیز رضا شهابی، از اعضای هیأت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی با قرار کفالت از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد اما همچنان حسن سعیدی و رسول طالب، دو تن دیگر از اعضای این سندیکا در بازداشت به سر می‌برند.

 

وزیر آموزش و پروش: کشور در جنگ است، معلمان بصیرت داشته باشند

روز گذشته محمد بطحایی، وزیر آموزش و پروش تصدیق کرد که هنوز شماری از معلمان معترضی که در روز معلم (۱۲ اردیبهشت) دستگیر شده بودند، در بازداشت‌اند.

از تعداد دقیق بازداشتی‌ها روز معلم اطلاعی در دست نیست.

آقای بطحایی همزمان از معلمان انتقاد کرده بود که "کشور در حال جنگ است و دشمن پشت دیوارهای خانه ما آمده و در چنین شرایط ملتهبی باید هوشمندانه‌تر مشکلات و خواسته‌های خود را بیان کنیم".

 

او در بخشی از صحبت‌های خود گفته بود که در حال پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان است اما در انتقاد دیگری اضافه کرد که "فضای مناسبی برای بیان اعتراض و گلایه‌های فرهنگیان پیش بینی کرده بودیم اما از آن استفاده نکردند".

معلمان ایران در یکسال گذشته چندین روز دست به اعتصاب سراسری زده‌ بودند. آنها در تجمع سراسری روز معلم نیز در بیش از ۱۵ استان تجمع برگزار کردند.