سخنان عباس عراقچی درباره اخراج مهاجرین افغان از ایران در صورت ادامه تحریم‌ها، جنجال‌ساز شد

Araghchi Abbas

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران چهارشنبه‌ شب ١۸ اردیبهشت/ ۸ مه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری "شبکه ٢ " سیمای جمهوری اسلامی گفت که تهران خروج از برجام را در دستور کار قرار داده است. او در عین حال افزود که این خروج «مرحله به مرحله» خواهد بود، ولی اگر سایر طرف‌های برجام به تعهداتشان عمل کنند، تهران آمادگی دارد که به مرحله قبل برگردد. سیدعباس عراقچی در این گفتگو همچنین تهدید کرد که در صورت افت شدید درآمدهای ایران در اثر تحریم‌های آمریکا، این کشور ممکن است از مهاجران افغان بخواهد ایران را ترک کنند. سخنان عباس عراقچی درباره مهاجران افغان، جنجال‌ساز شد و در همین زمان کوتاه، با واکنش‌هایی از سوی کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. آنان اظهارت عراقچی را تحریک‌کننده افکار عمومی بر ضد مهاجران افغان در ایران دانسته‌اند.

عراقچی گفت: «مهاجران افغان در مجموع هشت میلیارد دلار برای کشورمان هزینه دارند و اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه‌ای را برای اقتصاد خود درنظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغان‌مان بخواهیم ایران را ترک کنند»؛ وی همچنین تأکید کرد که «از لحاظ انسانی نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیفتد و اگر مجبور شویم چنین خواهیم کرد و تبعاتش بر عهده آمریکاست؛ همان کشوری که افغانستان را به بحران کشید».

معاون وزارت خارجه ایران گفت: «هم اکنون بیش از ٣ میلیون افغان در ایران هستند که ٢ میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده‌اند و سالانه ٣ تا ۵ میلیارد یورو از ایران خارج می کنند.«
آقای عراقچی افزود: «هم اکنون ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان که رایگان در مدارس ایران تحصیل می‌کنند؛ در حالی که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند. هم اکنون ۲۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند؛ در حالی که سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می‌شود».

سخنان عراقچی با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. یک کاربر افغان در این باره نوشته است: «این اظهارات به شدت تحریک‌کننده افکار عمومی بر ضد مهاجران افغان است، دولت ایران همواره از پناهجویان برای اعمال خواسته‌هایش به افغانستان استفاده کرده است و حالا می‌خواهد انتقام تحریم‌ها را نیز از پناهجویان بگیرد».

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه‌ ١۸ اردیبهشت، در هنگام اعلام موضع ایران بر کاستن از برخی تعهدات برجامی گفته بود کشورش با پذیرش پناهجویان و مهاجران، مانع از حرکت «سیل مهاجرین» به سوی اروپا می‌شود. او به قدرت‌های اروپایی هشدار داد که با برآورده نشدن منافع ایران در قالب توافق هسته‌ای، ایران نمی‌تواند هزینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسایل امنیتی و پذیرش پناهجویان را بپردازد؛ مسایلی که به گفته آقای روحانی به امنیت اروپا ارتباط دارند.

عباس عراقچی دیشب درتشریح موضع ایران در برابر تعهدات برجامی این کشور گفت: «بر اساس برجام، میزان ذخایر حساس هسته‌ای در ایران مشخص شده است. امروز ما اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران دیگر خود را متعهد به این میزان نمی‌داند و هیچ محدودیتی را برای خود قائل نیست».

یادآور می شویم که دیروز چهارشنبه‌ ١۸ اردیبهشت/ ۸ مه، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، تصمیم شورای عالی امنیت ملی درباره کاستن ازبرخی از تعهدات ایران در چهارچوب توافق اتمی و برجام را اعلام کرد. در بیانیۀ رسمی شورای عالی امنیت ملی خطاب به کشورهای عضو برجام (آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه) آمده است: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶٠ روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت، کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند، در مرحلۀ بعدی، جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد».

عباس عراقچی دیشب تصریح کرد: در مرحله نخست، یکی از ستون‌های برجام را هدف قرار دادیم و اگر تا ٢ ماه دیگر خواسته‌هایمان اجرا نشود، گام دوم را برخواهیم داشت و در اقدام بعد، درصد غنی سازی را هدف قرار خواهیم داد. وی گفت، بحث دیگر موضوع اراک است که در برجام بر مدرن‌سازی آن با کمک طرف‌های مقابل تأکید شده است.
معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیشب گفت: «اگر در فاصله ۶۰ روز آینده کشورهای " ١+٤" موضوع هسته‌ای ایران را به شورای امنیت بکشند و یا تحریم‌های گذشته برقرار شود، برجام به طور کامل ازبین خواهد رفت و طرف مقابل پاسخ قاطع و محکم جمهوری اسلامی ایران را خواهد دید».
عراقچی با بیان اینکه روسیه و چین موضعی مشخص و صریح در قبال تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده‌اند گفت: واکنش اروپایی‌ها تاکنون بسیار محتاطانه بوده و در حال ارزیابی شرایط هستند و ما منتظریم تا طرف‌های اروپایی بطور روشن به ایران پاسخ دهند. وی تصریح کرد، اروپا اگرچه در تأمین نیازهای ایران کم کاری کرده، اما مواضع آن‌ها با آمریکا متفاوت است.
عراقچی افزود: طبیعی است که ایران قصد ایجاد تنش و درگیری را ندارد، اما مهم برای ما تأمین منافع ملی کشور است.

سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت/ ٩ مه، ضرب‌الاجل ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران برای فروش نفت و امورات بانکی را رد کردند؛ در بیانیه‌ای که از سوی این ٣ کشور و فدریکا موگرینی صادر شد، تصریح شده که این کشورها پایبندی ایران به تعهداتش در توافق اتمی را رصد خواهند کرد و همچنین به تعهدات خود، از جمله تلاش برای رفع تحریم‌های ایران وفادارند. در این بیانیه ضمن تأکید مجدد بر پایبندی محکم اتحادیه اروپا به تعهداتش در توافق هسته‌ای که شامل «لغو تحریم‌ها برای منفعت مردم ایران می‌شود»، از بازگشت تحریم‌های ایالات متحده درپی خروج این کشور از برجام، ابراز تأسف شده است.

 

منبع:رادیو فرانسه