پوتین درباره تنش بین ایران و آمریکا: روسیه "آتش‌نشانی نیست که همه چیز را نجات دهد."

putin pompeoولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از احتمال نابودی توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی ابراز تاسف کرده، اما گفته است روسیه "آتش‌نشانی نیست که همه چیز را نجات دهد."

رئیس جمهور روسیه یک روز پس از دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایران به همه تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

آقای پوتین ایران را "شفافترین" کشور جهان خواند و گفت فعالیت‌های هسته‌ای آن بیش از هر کشور دیگری تحت نظارت است.

او گفت: "روسیه آتش‌نشانی نیست. ما نمی‌توانیم همه چیزهایی را که کاملا هم در اختیارمان نیست نجات دهیم. ما سهم خودمان را ایفا کرده‌ایم."

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، ایران می‌گوید اجرای تعهداتش در این توافق را کاهش می‌دهد. این تصمیم ایران به نگرانی‌ها درباره تشدید تنش در منطقه دامن زده است.

ولادیمیر پوتین گفته است پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، قدرت‌های اروپایی نمی‌توانستند "هیچ کاری" برای احیای توافق انجام دهند.

 

'تضمینی نیست'

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت روسیه از تصمیمات اخیر طرف ایرانی متاسف است.

او گفت روسیه تشدید تنش را زیر نظر دارد.

هم حکومت ایران و هم حکومت آمریکا گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند.

اما سخنگوی کرملین گفت در سفر مایک پومپئو به روسیه، وزیر خارجه آمریکا تضمینی در این زمینه نداد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در توییتی گزارش ها از "کشمکش درونی" در دولتش در مورد ایران را رد کرد و نوشت: "خیلی ساده است اختلاف عقیده بیان می شود اما تصمیم نهایی و قاطع با من است. همه طرف ها، نظرها و سیاست ها شنیده می شود. مطمئنم ایران به زودی به مذاکره علاقه نشان خواهد داد."

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه دستور خروج تمام کارکنان "غیر ضروری" دولت را از عراق صادر کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه در گفتگو با باربارا پلت آشر خبرنگار بی بی سی پافشاری کرد که "تهدیدهایی" که علت این تصمیم بوده واقعی است.

او گفت گزارش های اطلاعاتی در این مورد شبیه به چیزی بوده که آنها قبلا هنگام حمله شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به منافع آمریکا دیده اند.

اعضای کنگره آمریکا در روزهای اخیر نسبت به فقدان جزییات درباره آنچه دولت "تهدیدهای ایران" می خواند ابراز سرخوردگی کرده و خواستار دریافت اطلاعات شده اند.

بعضی همچنین نگرانند که واکنش ستیزه جویانه دولت آمریکا مقدمه چینی برای جنگ است.

اما به گزارش خبرنگار بی بی سی در واشنگتن مقام وزارت خارجه که نخواست نامش فاش شود گفت او شاهد تمایلی برای مناقشه ای نظامی از سوی اعضای ارشد دولت نبوده است.

او گفت که فضای حاکم بر بحث های داخلی دولت با آنچه پیش از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ وجود داشت فرق می کند.

 

'نگرانی' آلمان

 

از سوی دیگر دولت آلمان بار دیگر نسبت به تشدید تنش در خاورمیانه میان ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده و گفته است از همه تدابیر برای یافتن راه حلی صلح آمیز حمایت می کند.

اولریک دمر سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: "معلوم است که با نگرانی زیاد شاهد افزایش تنش در منطقه هستیم و از هرگونه اقدامی با هدف رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز استقبال می کنیم."

او افزود که دولت آلمان کلیه اقداماتی که باعث اوج گیری تنش در منطقه می شود را محکوم می کند.

ماریا ادباهر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، گفت که علیرغم تنش ها دولت این کشور از شمار خدمه خود در سفارتخانه هایش در عراق و ایران نکاسته است.

ارتش آلمان پیشتر آموزش سربازان عراقی را به دلیل تنش ها متوقف کرد.

 

در آستانه 'تقابلی تمام عیار'

 

همزمان در روز چهارشنبه فرماندهان ارشد نظامی ایران گفته اند که کشور در آستانه یک رویارویی تمام عیار با "دشمنان" قرار دارد و آنها آماده مقابله با هر تهدیدی هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا سرتیپ امیر رحیمی وزیر دفاع ایران گفت: "امروز نیز همچون دوران جنگ تحمیلی، درگیر جنگی تمام عیار و همه جانبه هستیم".

او افزود: "تفاوت جنگ امروز با دوران هشت سال دفاع مقدس در آن است که امروز فقط به ظاهر شاهد عملیات نظامی از سوی دشمن غدار نیستیم ولیکن معتقدیم دشمنان با بکارگیری تمام ظرفیت، توان و ابزار و توطئه ها به صحنه مقابله با ملت ایران اسلامی آمده اند تا با ایجاد رعب و وحشت در منطقه و کشور، ایستادگی و مقاومت مردم عزیزمان را هدف قرار دهند."

او اضافه کرد که ایران "طعم تلخ شکست را به جبهه ی آمریکایی-صهیونیستی خواهد چشاند."

سردار حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران هم که به تازگی در این پست منصوب شده گفت ایران "در فراز یک تقابل تمام عیار با دشمن قرار دارد."

او گفت: "این مقطع از تاریخ به دلیل آنکه دشمن با تمام ظرفیت های ممکن خود به میدان تقابل با ما پای گذاشته است، سرنوشت سازترین مقطع انقلاب اسلامی به شمار می رود.... دشمنان ما به آخر خط رسیده اند و با وجود هیبت ظاهری، از درون دچار پوکی استخوان هستند."

منبع: بی بی سی