انتصاب‌های جدید سپاه پاسداران؛ پیام "رهبر" به داخل و خارج

khameneie fadavi

رهبر جمهوری اسلامی با انتصاب جانشین و معاون هماهنگ‌کننده فرمانده کل سپاه پاسداران در روز گذشته، عملا تقسیم کاری را در بین فرماندهان این نهاد انجام داده است. گویا قرار است «علی فدوی»، جانشین فرمانده کل سپاه، «حسین سلامی» را در امور نظامی یاری کند و مدیریت بخش‌های سیاسی بر عهده «محمدرضا نقدی»، معاون هماهنگ کننده سپاه باشد.

گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز درگیری احتمالی ایران و امریکا از دریا باعث شده‎اند علی فدوی که مانند حسین سلامی در سال‌های گذشته به تهدیدهایش علیه امریکا مشهور بوده است، در نقش فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در کانون توجه‌ها باشد.

در دوره فرماندهی او بر نیروی دریایی، دستگیری ملوانان امریکایی رخ داد و رهبر جمهوری اسلامی به او «نشان فتح» را اعطا کرد. در این دوره، بارها مانورهای نیروی دریایی سپاه برگزار و در یکی از آن‎ها، ماکت یک ناو امریکایی نابود شد.

علی فدوی از جمله فرماندهان نسل سوم سپاه پاسداران است. او در دوران جنگ ایران و عراق، بیش از حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، در تحولات مربوط به جنگ حضور داشته و یکی از فرماندهان رده‌های میانی سپاه بوده است.

فدوی در سال ۱۳۴۰ در اردستان متولد شد و پس از پیروزی انقلاب، مدتی در صداوسیما کار کرد. مانند برخی از دیگر فرماندهان اصفهانی سپاه، فعالیت خود را از جنگ‌های نامنظم آغاز کرده و مدتی بعد یکی از فرماندهان لشکر ۸ «نجف اشرف» و سپس از جمله فرماندهان رده میانی قرارگاه‌های سپاه پاسداران شده است.

او سال‌ها فرمانده منطقه یک نیروی دریایی سپاه و هم‎چنین فرمانده اطلاعات نیروی دریایی بود. در سال ۱۳۸۹، فرمانده نیروی دریایی سپاه شد و در ابتدای تصدی این سمت، از تهران به بندرعباس انتقال یافت؛ اتفاقی که حکایت از آرایشی جدید داشت.

این فرمانده هرچند به حوزه سیاست داخلی کم‎تر وارد می‌شود اما انتقادهای شدیدی از عملکرد مقامات دولت، به ویژه تیم مذاکره اتمی ایران داشته است.  او در یک برنامه تلویزیونی گفته بود دیپلمات‌های ایرانی در مذاکره با کشورهای غربی قدرت نظامی ایران را مطرح نکرده‎اند و از آن به عنوان یک اهرم استفاده نمی‌کنند.

فدوی افزوده بود رهبر جمهوری اسلامی به او گفته است:«]آن‎ها را[ ببرید و قدرت نظامی کشور را به آن‎ها نشان دهید.»
او تاکید کرده بود که پس از این سخنان، از دیپلمات‌های ایرانی برای بازدید از مراکز نظامی دعوت کرده اما آن‎ها در نهایت به بازدید از این مراکز مورد نظر نیامده‌اند.

فدوی در یک سخن‏رانی، به طرح گردش‏گری دریایی کیش نیز پرداخته بود: «همه مسوولان، از جمله آقای آخوندی از این طرح استقبال کردند و روی کشتی رفتند و با آن عکس گرفتند. اما امروز می‌بینیم آن طرح دچار چه سرنوشت تلخی شده است و سرمایه‌گذار آن به خاک سیاه نشسته است.»

در همین نشست اما «عباس آخوندی»، وزیر راه و شهرسازی در واکنش به این سخنان گفته بود: «یکی دیگر از هنرمندی‌های ما ایرانیان این است که کسی در جایگاه خود نیست و همه می‌خواهند در جایگاه دیگری صحبت کنند.»

اینک رهبر جمهوری اسلامی علی فدوی را به عنوان جانشین فرمانده سپاه منصوب کرده است تا بار دیگر این نهاد آرایش جنگی واضح‌تری بگیرد و بر چهره ضد امریکایی آن بیش‏تر تاکید شود.

آیت‌الله «علی خامنه‌ای» چند روز پیش گفته است که نه ایران و نه امریکا دنبال جنگ نیستند اما قصد دارد در فضای تهدید و تبلیغ سپاه، قدرتمندتر ظاهر شود. به این ترتیب، بخشی از امور نظامی سپاه پاسداران بر عهده فدوی خواهد بود.

هم‏زمان اما «محمدرضا نقدی» به عنوان معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران منصوب شده است؛ سمتی که علی فدوی از شهریور ۱۳۹۷ برعهده داشته است. این معاونت که از سال ۱۳۸۶ جایگزین ستاد مشترک سپاه پاسداران شده، شامل واحدهای امور پرسنلی، آموزش نظامی، آموزش عقیدتی سیاسی، انتشارات و تبلیغات، اطلاعات، طرح و عملیات، بسیج مستضعفین و مهندسی است.

وجهه سیاسی محمدرضا نقدی همواره بر وجهه نظامی او غلبه داشته است و با این سمت، عملا نقدی مدیریت بخش سیاسی سپاه پاسداران را عهده دار خواهد شد.

اینک آیت‌الله خامنه‌ای با این دو انتصاب، این پیام را هم به داخل و هم به خارج داده که قرار است سپاه پاسداران سمت و سوی تندتری بگیرد و هم در داخل و هم در خارج به شکل جنگی عمل کند.
در این تحولات، حسین سلامی و علی فدوی مدیریت بخش نظامی و تهدید امریکا را عهده‎دار خواهند شد و محمدرضا نقدی بخش حمله به نیروهای سیاسی داخلی را.