ورود کشتی حامل تجهیزات نظامی ترکیه به بندر طرابلس لیبی

Tajhizate nezami-Torkie-Libi

«منابع آگاه از ورود کشتی حامل تجهیزات نظامی ترکیه به بندر طرابلس لیبی خبر دادند.»
 
به گزارش ایسنا، شبکه روسیا الیوم به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، کشتی حامل تجهیزات نظامی ترکیه تحت عنوان "آمازون" که پیشتر از بندر "سامسون" ترکیه به سمت لیبی حرکت کرده بود، در بندر طرابلس پهلو گرفت.
 
در همین راستا، "صلاح بادی"، فرمانده شبه‌نظامیان از شهر بندری مصراته در غرب لیبی تصاویر و فیلم لحظه تخلیه تجهیزات ارسالی ترکیه برای دولت توافق ملی لیبی را در صفحه رسمی خود در فیسبوک منتشر کرد.
 
این تجهیزات شامل حدود ۴۰ خودروی زرهی می‌شود و قرار است که به دست دولت توافق ملی لیبی به رهبری فائز السراج برسد.
 
طبق تصاویر منتشر شده توسط صلاح بادی، خودروهای زرهی مذکور از نوع "کیرپی" بوده و توسط شرکت "بی ام سی" ساخته می‌شود که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری قطر است.
 
در همین راستا، رسانه‌های لیبی نیز گزارش دادند که این خودروهای زرهی همان خودروهایی هستند که ترکیه در عملیات‌های خود در اراضی سوریه از آنها استفاده می‌کند.
 
مرکز "Nordic Monitor" نیز سال گذشته میلادی با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که شرکت بی ام سی توسط قطر خریداری شده و از سوی ایثام سانجاک، تاجر و عضو هیئت اجرایی حزب عدالت و توسعه ترکیه اداره می‌شود، اما اطلاعات به دست آمده از نهادهای تصمیم گیرنده در ترکیه حاکی از آن است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه مالک واقعی این شرکت است.
 
از سوی دیگر، نیروهای دولت توافق ملی لیبی نیز از آمادگی خود برای انجام یک عملیات گسترده علیه نیروهای وابسته به خلیفه حفتر خبر دادند.
 
در همین راستا، فرماندهی عملیات "آتشفشان خشم" اعلام کرد که در راستای آمادگی برای عملیات گسترده علیه نیروهای حفتر در اطراف طرابلس و برقراری امنیت در سراسر لیبی، نیروهای خود را به خودروهای زرهی، مهمات جنگی و سلاح‌های منحصر به فرد مجهز کرده است.
 
همچنین نیروهای دولت توافق ملی لیبی شنبه با انجام پنج حمله هوایی، مواضع ارتش ملی در منطقه "قصر بن غشیر" در جنوب طرابلس را هدف قرار دادند.