تاکید رئیس‌جمهوری عراق و ظریف بر «یافتن راه‌حل‌های سیاسی برای بحرانهای جاری»

Zarif-Saleh Barham

«وزیر خارجه ایران و رئیس‌جمهوری عراق شامگاه شنبه، چهارم خرداد، گفتگو کرده، و بنا بر بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری عراق «بر ضرورت دستیابی به راه‌حلهای سیاسی برای بحرانهای جاری تاکید کرده‌اند.»
 
برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، شنبه شب میزبان محمد جواد ظریف، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، و هیئت همراه آن‌ها بود.
 
دیدار و گفتگوها تازه در حالی انجام شده که تنشها بین ایران و آمریکا به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده، ایالات متحده اقدام به اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن به منطقه کرده و گفته بر شمار نیروهای نظامی خود نیز می‌افزاید.
 
آمریکا می‌گوید این اقدامات برای دفاع در برابر «تهدیدهای تازه» از سوی ایران است. ایران چنین چیزی را رد کرده‌است.
 
در این میان عراق یکی از محورهای تنشها است و بنا بر گزارشها، مقام‌های آمریکایی به بغداد در مورد «تهدیدها» یا «تحرکات» شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هشدار داده‌اند.
 
از سوی دیگر اما برخی از همین شبه‌نظامیان حمله با موشک کاتیوشا به منطقه سبز را محکوم کرده و شماری از گروهها و شخصیت‌های سیاسی و نیز شهروندان عراقی خواستار آن شده‌اند که عراق از این تنشها بیرون بماند.
 
مقام‌های عراقی در روزهای گذشته تمایل خود به میانجی‌گری میان تهران و واشینگتن را آشکار کرده‌اند.
 
تنها ساعاتی پیش از دیدار ظریف و صالح، محمد حلبوسی، رئیس پارلمان عراق، گفته بود «ما آماده‌ایم که در صورت تقاضا، برای حل بحران میان واشنگتن و تهران پادرمیانی کنیم».
 
نخست وزیر عراق نیز در روزهای اخیر به دو کشور ترکیه و کویت سفر کرده بود که بنا بر ارزیابی برخی رسانه‌ها، گفتگوهای او با مقام‌های کویتی مشخصا درباره تنشهای بین ایران و آمریکا در منطقه بوده است.
 
بنابر آنچه در وب‌سایت ریاست‌جمهوری عراق منتشر شده، برهم صالح تاکید کرده عراق «به‌دنبال این است که نقطه‌ای برای همگرایی و اتصال کشورهای برادر و دوست و همچنین اهرمی برای ایجاد ثبات در منطقه باشد تا با همه کشورها روابطی متوازن شکل گیرد».
 
به گفته دفتر ریاست‌جمهوری عراق دو طرف در مورد «تازه‌ترین تحولات منطقه و ضرورت جلوگیری از جنگ، جلوگیری از افزایش تنشها، و نیز حفظ آرامش و پی‌گیری مذاکرات سازنده برای بنای صلح و اهمیت تلاشهای مشترک برای جلوگیری از آسیبهای ناشی از تحریمها و رسیدن به راه‌حل سیاسی برای بحرانهای جاری، گفتگو کرده‌اند».
 
خبرگزاری دولتی ایرنا نیز می‌گوید «دو طرف در مورد رسیدن به راه‌حلهای سیاسی برای بحرانهای جاری تاکید کردند».
 
آقای ظریف دعوت رسمی حسن روحانی را نیز به آقای صالح ارائه کرده‌است. رئیس‌جمهوری عراق این دعوت را پذیرفته ولی هنوز زمان دقیقی برای انجام آن اعلام نشده‌است.
 
منبع خبر:ایرنا، رادیو فردا