استقبال بیشتر شهروندان اروپا از انتخابات پارلمان اروپا نسبت به گذشته

Entekhabat-ParlemanOroupa
«رای گیری برای انتخابات پارلمان اروپا در هفت کشور انجام شده و در ۲۱ کشور دیگر این اتحادیه تا ساعت ۲۳ امشب به وقت اروپای مرکزی به پایان می‌رسد. آمار تاکنونی نشان از استقبال گسترده‌تر مردم نسبت به دور قبل دارند.»
 
حوزه‌های رای‌گیری از صبح زود امروز (یکشنبه ۵ خرداد/۲۶ مه) در فرانسه، آلمان، ایتالیا و ۱۷ کشور دیگر اتحادیه اروپا بر روی رای‌دهندگان باز شده است. بنا بر آمارهایی که تا ساعاتی پیش ارائه شد، شرکت در انتخابات در فرانسه نسبت به دور قبل گسترده بوده است. تا ظهر امروز حدود ۱۹ درصد شهروندان فرانسوی که واجد رای دادن هستند، به حوزه‌های رای‌گیری مراجعه کرده‌اند.
 
استقبال از انتخابات در اسپانیا هم بسیار خوب بوده است. تا ساعت دو بعد از ظهر امروز این مشارکت حدود ۳۵ درصد بوده است. این آمار در انتخابات پنج سال پیش تا همین ساعت ۲۴ درصد بوده است.
 
در مجارستان نیز که در سال ۲۰۱۴ تا ساعت  ۱۱ صبح حدود ۱۱،۵ درصد پای صندوق‌های رای رفته بودند، امسال حدود ۱۷ درصد رای داده‌اند. کارشناسان می‌گویند ویکتور اوربان و حزب او موفق شده‌اند در مناطق روستایی آرای عده بیشتری جلب کند.
 
در رومانی نیز بر اساس آماری که تا این ساعت منتش شده، شرکت در انتخابات نسبت به پنج سال بیشتر چشمگیرتر بوده است. در این کشور تا ساعت ۱۲ ظهر حدود ۲۰ درصد از شهروندان به حوزه‌های رای‌گیری مراجعه کرده‌اند. این میزان در سال ۲۰۱۴ و تا ساعت ۱۲ ظهر نزدیک به ۱۲ درصد بوده است.
 
در کشورهایی که ظرف سه روز گذشته انتخابات را انجام داده‌اند نیز میزان شرکت در انتخابات بالا بوده است. در کشور مالت حدود ۷۳ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند. در اسلواکی که روز شنبه انتخابات در آنجا برگزار شد، حدود ۲۰ درصد شرکت کردند. این تاکنون بالاترین آمار در این کشور بوده است.
 
آمار دقیق تنها پس از اتمام زمان رای‌گیری در کل اتحادیه اروپا ممکن است، یعنی ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی. این زمانی است حوزه‌های رای‌گیری در ایتالیا بسته می‌شوند. گمان زده می‌شود که این بار از میزان آرای احزاب محافظه‌کار و سوسیا‌‌ل‌دموکرات کاسته شود و در مقابل لیبرال‌ها و سبزها نامزدهای بیشتری به ‌پارلمان اروپا بفرستند.
منبع خبر: دویچه وله