فروش سلاح و مهمات به عربستان سعودی یکبار دیگر در فرانسه جنجال‌آفرین شد

aslehe froush
اعتراض به فروش سلاح و مهمات به عربستان سعودی یکبار دیگر در فرانسه بالا گرفت و کارگران بندر مارسی ـ فوس را به اعلام خودداری از شرکت در بارگیری یک کشتی سعودی واداشت. بگزارش رسانه ها، کشتی سعودی «بحری تبوک» که روز سه شنبه ٢٨ مه/ ٧ خرداد، در جنوب فرانسه لنگر انداخته، در انتظار بارگیری مهمات برای توپ‌های فرانسوی «کازار» است. وزیر ارتش فرانسه با ابراز بی‌اطلاعی از برنامۀ حمل مهمات، یکبار دیگر تاکید کرد که فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان بر پایۀ قوانین ملی و بین‌المللی صورت می‌گیرد.
دو هفته پس از ماجرای کشتی باربری «بحری یانبو» که در پی اعتراضات انجمن‌های بشردوستانه از بارگیری سلاح‌های ساخت فرانسه به مقصد عربستان بازماند و بندر «هاور» در شمال فرانسه را ترک کرد، این بار حضور «بحری تبوک»، کشتی دیگر سعودی، ماجراساز شد.

وزیر ارتش فرانسه، خانم «فلورانس پارلی» که در مجلس ملی این کشور در بارۀ ماموریت این کشتی از سوی نمایندگانِ چپ رادیکال مورد پرسش قرار گرفته بود، اعلام کرد که «در این باره تحقیقات در جریان است». وی بویژه افزود «حتی اگر موضوع [تحویل مهمات توپخانه‌ای به عربستان] واقعیت داشته باشد، آیا غیرمنتظره است؟» و خود پاسخ داد «خیر، زیرا ما [در این زمینه] دارای همکاری با عربستان هستیم».
پایگاه خبری «بحری یانبو» صبح روز گذشته فاش ساخته بود که کشتی «بحری تبوک» روز چهارشنبه در بندر مارسی مهمات توپ‌های «کازار» ساخت فرانسه را برای انتقال به جده تحویل می‌گیرد. در پی فاش شدن این خبر، دبیر کل «کنفدراسیون عمومی کار» در بندر مارسی ـ فوس اعلام کرد که از این بندر «سلاح و مهمات بارگیری نخواهد شد». بگفتۀ او از محمولاتی که قرار است بار کشتی «بحری تبوک» شود به عنوان «تجهیزات برای اجرای یک پروژۀ تولید انرژی» یاد شده است. او تاکید کرد که باراندازان روز چهارشنبه پیش از انتقال محموله‌ها، آنها را کنترل خواهند کرد تا از اعتماد آنان» سوء استفاده نشود. بگفتۀ وی، بهرحال ممکن است شرایط جوی، بارگیری این کشتی را در روز چهارشنبه ناممکن سازد.

در همین حال، نمایندۀ بندر مارسی در مجلس ملی فرانسه، «پییِر دارِویل» از دولت این کشور خواست فروش و انتقال سلاح به عربستان سعودی را به حال تعلیق درآورد. خانم سمیه غالی، سناتورِ شهرستان «بوش دُ رُن» نیز که بندر مارسی در آن قرار دارد با تقاضای «تعلیق» تحویل سلاح و مهمات به عربستان تاکید کرد که این بندر نباید «راه جدید [حمل و نقل] سلاح‌های جنگی» شود. نمایندۀ دیگر مارسی در مجلس ملی فرانسه که رهبری حزبِ چپ رادیکالِ «فرانسۀ نافرمان» را نیز بر عهده دارد، دولت فرانسه را به «همکاری در خشونت‌های مرتکب شده در جنگ یمن» متهم کرد.

منبع رادیو فرانسه