شکست نتانیاهو در تشکیل دولت اتئلافی ،تجدید انتخابات در اسرائیل

netanyahuتلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل با شکست روبه‌رو شد. این کشور تا سه ماه دیگر شاهد یک انتخابات دیگر خواهد بود.

این نخستین بار است که رهبر حزب پیروز در انتخابات اسرائیل نتوانسته دولت تشکیل دهد.

هفتاد و چهار نفر از نمایندگان به انحلال پارلمان اسرائیل رای دادند و چهل و پنج نماینده با این تصمیم مخالفت کردند.

آقای نتانیاهو تا آخرین دقایق روز چهارشنبه به وقت محلی در حال چانه‌زنی با رهبران احزاب مذهبی برای تشکیل ائتلاف بود.

او نتوانست با آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین خود، از حزب دست راستی "اسرائیل، خانه ما" به توافقی برای تشکیل دولت ائتلافی برسد. اختلاف آن دو بر سر خدمت سربازی یهودیان ارتودکس در ارتش اسرائیل بود.

حزب آقای لیبرمن فقط پنج کرسی در کنست داشت اما همان پنج کرسی کافی بود تا حزب او تعیین کننده تشکیل دولت باشد.

گزارش‌هایی هم مبنی بر تلاش آقای نتانیاهو برای تشکیل دولتی ائتلافی با حزب کارگر منتشر شده بود که این گزارش‌ها هیچ‌گاه از سوی لیکود، حزب نخست‌وزیر، تایید نشد. حزب کارگر، حزب چپ میانه است.

انتخابات پارلمانی مجدد در اسرائیل در هفدهم سپتامبر انجام خواهد شد.

آقای نتانیاهو بعد از این رای‌گیری، به خبرنگاران گفت که کارزار انتخاباتی دقیقی را به راه‌ خواهد انداخت و با اطمینان گفت که «برنده‌ایم».

آقای نتانیاهو در حالی به سمت یک انتخابات دیگر می‌رود که در یک سال اخیر با مشکلات قضایی هم دست و پنجه نرم می‌کند. در روز چهارشنبه، همسرش، اتهام‌هایی را پذیرفت و خودش هم دادگاهی دیگر دارد که در ماه اکتبر برگزار می‌شود.

به تازگی او قصد کرده بود با تغییر در قوانین کشور برای پست نخست وزیر مصونیت‌ قضایی دست‌و‌پا کند. تلاش‌های او با واکنش‌ تند مخالفانش روبه‌رو شد.

 

شکست مرد ائتلاف‌های دشوار

تکرار انتخابات اسرائیل نه تنها یک اتفاق کم‌سابقه در تاریخ این کشور بلکه رویدادی دور از انتظار است چرا که بنیامین نتانیاهو، به توانایی خارق‌العاده در شکل دادن ائتلاف‌های دشوار شهره بود و این بار شکست خورد.

معمایی که نتانیاهو با آن روبه‌رو بود مربوط به قانونی بود برای اجباری کردن سربازی یهودیان ارتدوکس (مذهبی‌های معتقد و تندرو). آویگدور لیبرمن از حزب "اسرئیل خانه ما" که همیشه دست راست نتانیاهو بوده حاضر نشد بر سر این قانون کوتاه بیاید و در کابینه ائتلافی شرکت کند. او طرفدار اجباری شدن سربازی برای همه بود.

اگر لیبرمن در ائتلاف شرکت می‌کرد، با پنج کرسی حزبش، نتانیاهو به اکثریت کافی در کنست (پارلمان اسرائیل) دست پیدا می‌کرد. اما او گفت به دلیل پایبندی به اصول حاضر نیست با حزب لیکود وارد ائتلاف شود.

از آن طرف اگر نتانیاهو کوتاه می‌آمد، آن وقت یهودیان ارتدوکس از ائتلافش کنار می‌کشیدند، در مجموع ۱۶ کرسی آنها را از دست می‌داد و باز هم نمی‌توانست به حداقل مورد نیاز برای تشکیل کابینه دست یابد.

در حال حاضر مهم‌تر از سرنوشت نامعلوم کابینه بعدی اسرائیل و وضعیت نتانیاهو که همچنان به پرونده قضایی فساد مالی نیز روبه‌رو است، بی‌ثباتی سیاسی اسرائیل، سرنوشت "معامله قرن" دولت آمریکا را نیز با پرسش‌ روبه‌رو خواهد کرد. این طرح برای صلح اسرائیل و فلسطین است و در آستانه رونمایی. دولت آمریکا اعلام کرده در روز ۲۵ ژوئن نشستی در منامه (بحرین) برگزار خواهد کرد که رسانه‌های اسرائیلی پیش‌بینی کرده بودند که در آن نشست از قسمتهایی از "معامله قرن" رونمایی خواهد شد.

منبع: بی بی سی