رد درخواست رژیم ولایت فقیه برای خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ توسط روسیه - تکذیب خبر

moushak S300 25062015 اگر روسیه واقعا درخواست ایران را رد کرده باشد، این بدین معناست که مسکو به دنبال توازن در روابط با عربستان و اسرائیل است و همچنین به دنبال نگه داشتن پنجره ای برای مذاکره با ترامپ است.
 
بلومبرگ نوشت: روسیه به دلیل نگرانی ها از تنش بیشتر در خاورمیانه، درخواست ایران برای خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ را رد کرده است.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ بلومبرگ این خبر را از قول دو مقام ارشد روسیه منتشر کرده است.
 
این دو مقام اگاه گفته اند که این درخواست از سوی ولادیمیر پوتین رد شده است.
 
وزارت خارجه روسیه حاضر به اظهارنظر در این باره نشد.
 
به نوشته بلومبرگ، فروش سیستم موشکی در خاورمیانه تبدیل به امری جنجالی شده است. ترکیه عضو ناتو و متحد آمریکا نیز ریسک اقدامات تنبیهی دولت ترامپ را به دلیل موافقت با خرید اس ۴۰۰ به جان خریده است.
 
روسلان پوخوف، رئیس مرکز تحلیل استراتژیی ها و فناوری ها می گوید: هرگونه تقویت ایران می تواند به افزایش تنش ها منجر شود. اگر روسیه واقعا درخواست ایران را رد کرده باشد، این بدین معناست که مسکو به دنبال توازن در روابط با عربستان و اسرائیل است و همچنین به دنبال نگه داشتن پنجره ای برای مذاکره با ترامپ است.
 
وی افزود: اگر روسیه تصمیم به فروش اس ۴۰۰ به ایران بگیرد، عربستان و اسرائیل به صورت مستقیم با چالش مواجه می شوند، امری که برخلاف منافع ملی خود روسیه خواهد بود.
 
***
 
 
کرملین: رد درخواست ایران برای خرید اس ۴۰۰ کذب است
 
 خبرگزاری فارس: سخنگوی کاخ کرملین اخبار مربوط به درخواست ایران برای خرید سامانه اس ۴۰۰ و رد این درخواست از سوی روسیه را کذب خواند.
 
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از المیادین، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین درباره شایعات اخیر مبنی بر درخواست ایران برای خرید اس ۴۰۰ و جواب رد روسیه گفت: هیچ اطلاعی از اخباری که ادعا می‌کند روسیه صادرات اس-۴۰۰ به ایران را نپذیرفته، نداریم و باید در برخورد با چنین اخباری احتیاط کرد.
 
روز پنجشنبه پایگاه خبری بلومبرگ با یک خبرسازی به نقل از دو منبع آگاه مدعی شده بود که روسیه درخواست تهران برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ را به بهانه افزایش تنشها در غرب آسیا رد کرده است.
 
این منبع مدعی شده بود این درخواست ایران که در جریان سفر وزیر خارجه ایران به روسیه در روز هفتم ماه مه مطرح شده بود توسط ولادیمیر پوتین رد شده است. 
 
در واکنش به ادعاها، سخنگوی کاخ کرملین گفت: «هیچ اطلاعی از این رد درخواست تهران برای خرید اس ۴۰۰ نداریم.»
 
ایران پیش از این چندین محموله سامانه موشکی اس ۳۰۰ از روسیه خریده است.
 
اس-۴۰۰، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد که می‌تواند اهداف متنوعی از قبیل موشک‌های بالستیک، کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد.
 
شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌زمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کند. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.
 
به دلیل ویژگی های زیاد این سامانه، اس ۴۰۰ دارای مشترهای های زیادی سوی دیگر کشورهای جهان است و گزارش ها نشان می‌ دهد که ترکیه، هند و چین اخیرا به توافق هایی با روسیه برای خرید این سامانه رسیده‌ اند.
 
به دلیل توانایی ویژه این سامانه، کشورهای غربی نگران خرید این سامانه از سوی برخی کشورها از جمله ترکیه هستند و تلاش می‌ کنند با اعمال فشار در دیگر حوزه ها، در روند پیشبرد این قراردادها اختلال ایجاد کنند. 
 
آمریکا ضمن تهدید ترکیه به تحریم، اعلام کرده است در صورت خرید سامانه اس ۴۰۰ از طرف ترکیه، آمریکا فروش جنگنده‌ های اف ۳۵ به آنکارا را به حالت تعلیق درخواهد آورد.
 
«کاترین ویلبارگر» معاون سرپرست وزارت دفاع آمریکا در امور امنیتی در این زمینه گفته: «تکمیل این قرارداد ویرانگر خواهد بود؛ نه فقط برای برنامه افء۳۵ که غرب تمام ظرفیت هوایی یکپارچه و مدرن خود را در آن قرار داده، بلکه قابلیت همکاری ترکیه با ناتو را نیز پایان می‌دهد».