اتفاقات استادیوم فولاد آرنا، شرمندگی تمام عیار برای فوتبال ایران بود

footbale iran
گویا روز‌های یکشنبه در ایران با نام تلخی عجین شده و قرار است، هر رخداد ناگواری در کشور، در این روز اتفاق افتد. روز گذشته به عنوان یکشنبه تلخ فوتبال ایران لقب گرفت و در کنار یکشنبه‌های سیاه مجلس در تاریخ ثبت خواهد شد.

به گزارش «تابناک»؛ روز گذشته که قرار بود، فینال جام حذفی باشگاه‌های کشور در یک شهر بی طرف برگزار شود، به دلیل سوءمدیریت مدیران غیر فوتبالی، ساعت‌ها تماشاچیان خود را معطل کرد؛ مشتاقان ورزشی که کیلومتر‌ها راه از دورترین نقاط کشور آمده بودند و در گرمای طاقت فرسای جنوب، منتظر بودند تا یک بازی زیبا را ببینند؛ اما چنان کامشان تلخ شد که شیرینی بُرد را از یاد بردند.

البته این موضوع با واکنش‌های بسیاری از سوی افراد مختلف، مردم و حتی سیاستمداران روبه رو شد، به گونه‌ای که بسیاری از نمایندگان مجلس نیز در برابر آن موضع گرفتند و از مدیریت نامناسب آن انتقاد کرده‌اند.

محمدرضا نجفی، نماینده تهران در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: سرانجام رقابت‌های جام حذفی فوتبال ـ که یکی از بال‌های پویایی و نشاط و ایجاد انگیزه برای سطوح مختلف فوتبال کشور است ـ با برگزاری مسابقه پایانی و معرفی قهرمان آن پایان یافت و تیم پرسپولیس موفق شد با پیروزی بر تیم پرانگیزه، اما کم هزینه و بی ادعای داماش گیلان ـ که با سختکوشی بازیکنان و کادر فنی اش تا این مرحله صعود کرده بود ـ قهرمان جام حذفی شود و به این ترتیب در کنار قهرمانی در لیگ برتر، به هر دو جام مهم فوتبال کشور دست یابد و میلیون‌ها هوادار این تیم در سراسر کشور را خوشحال و شادمان سازد و امیدبخش ایجاد الگویی موفق مبتنی بر کاهش حاشیه‌ها و تلاش خستگی ناپذیر بازیکنان به همراه مدیریت فنی و حرفه‌ای مربیان و از همه مهم‌تر انضباط تیمی برای دیگر تیم‌های حاضر در عرصه فوتبال کشور شود.

این نماینده گفت: اما مسابقه شب گذشته، روی دیگری هم داشت که آن شرمندگی فوتبال ایران در برابر انبوه بسیار مشتاقان و شیفتگان جادوی مستطیل سبز بود. اتفاقات تأسفباری که در استادیوم فولاد آرنا رخ داد که نمی‌توان جز «شرمندگی تمام عیار» نام دیگری بر فوتبال ایران نهاد.

وی در ادامه یادآور شد: ناتوانی و سهل انگاری مدیران نه چندان فوتبالی فوتبال کشور در تأمین بحق حداکثر یک درصد از صندلی‌های یک استادیوم که تأخیر ۱۵۰ دقیقه‌ای آغاز بازی را رقم زد تا ۴۰ هزار تماشاچی مشتاق و علاقه مندی که از اقصی نقاط کشور برای دیدن یک بازی مهیج و زیبا به اهواز آمده بودند، در هجوم حشرات و گرمای شدید هوا و بلاتکلیفی چند ساعته و فقدان اراده کافی برای تصمیم گیری قاطع و کارآمد، بیش از هر چیز شاهد ضعف مدیریت و ناکارآمدی و ناتوانی مدیرانی بودند که بی سابقه و یا حداقل کم سابقه‌ای، یک بار دیگر ضعف‌های مدیریتی مان را در سطح ملی و جهانی تیتر یک اخبار ورزشی ساختند و نقطه سیاهی را در کارنامه فوتبال ایران ثبت کردند که مقابله با آن و چاره اندیشی فوری در برخورد با این نحوه مدیریت، ضرورتی جدی و دارای اهمیت برای حل مشکلات آتی خواهد بود.

یکشنبه تلخ فوتبال ایران گذشت؛ اما ریشه یابی و بررسی عمیق این گونه اتفاقات، می‌تواند مانع اساسی برای تکرار آن باشد.