خسارت به حدود ۱۴ هزار کیلومتر از شبکه راهی به ارزش ۳۶۰۰ میلیارد تومان در جریان وقوع سیل در فروردین امسال

Seil Shiraz خبرگزاری میزان: یک مقام مسئول با اشاره به ۳۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه راهی کشور وارد شده گفت: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه نوسازی و تعمیر راه‌ های آسیب دیده پس از وقوع سیل در حال انجام است.
 
عبدالهاشم حسن نیا در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص میزان خسارت وارد شده به شبکه راهی کشور پس از وقوع سیل اخیر در چند استان بیان کرد: در جریان وقوع سیل در فروردین ماه و ادامه آن حدود ۱۴ هزار کیلومتر از شبکه راهی کشور دچار آسیب و تخریب شدند. البته هنوز سیل ادامه دارد و در روز‌های گذشته هم استان‌های سمنان، خراسان شمالی و رضوی درگیر سیل شدند.
 
وی در ادامه افزود: در برخی از این استان‌های سیل‌زده میزان تخریب به صورت صددرصدی بود و در برخی از استان‌ها سیل به شبکه راهی آسیب وارد کرد که نیاز به ترمیم و تعمیر دارند.
 
رئیس سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای با اشاره به اینکه به ۱۰ هزار ابنیه فنی آسیب وارد شد، گفت: در جریان وقوع سیل سه هزار متر پل آسیب دید که برخی از آن‌ها هم تخریب صددرصدی داشتند. در نهایت به ۸۸ دستگاه از پل‌های کشور در وسعت ۱۰ متر تا ۵۰ متر آسیب وارد شد که برای برقراری ارتباط مجبور به نصب پل‌های فلزی شدیم که هزینه‌های بسیار بالایی را در بر داشتند.
 
حسن نیا تاکید کرد: طبق آخرین محاسبات چیزی حدود ۳۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه راهی کشور وارد شده است که پیشنهاد ما به وزارت کشور این است که ۷۰ درصد این خسارت را امسال در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر نسبت به ترمیم و نوسازی راه‌های استان‌های سیل‌زده اقدام کنیم.
 
وی تصریح کرد: پیشنهاد سازمان راهداری این است که ۲۰ درصد اعتبار برای جبران خسارت‌های وارده را در سال آینده و ۱۰ درصد پایانی را هم در سال ۱۴۰۰ تخصیص و پرداخت کنند تا بتوانیم در طول سه سال راه‌های استان‌های سیل زده را بازسازی و نوسازی کنیم.
 
رئیس سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای خاطر نشان کرد: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه نوسازی و تعمیر راه‌های آسیب دیده پس از وقوع سیل در حال انجام است و بسیاری از مسیر‌ها نیاز به احداث مجدد دارند.