عدم توافق روسیه و اوپک در بارۀ بهای نفت

Dollar-Naft-1 بی بی سی: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است که این کشور با سازمان کشورهای تولیدکننده نفت، اوپک، نظر مشترکی درباره این ندارند که چه قیمتی برای نفت "منصفانه" است.
 
آقای پوتین گفته است: "البته که عربستان سعودی خواهان بالا باقی ماندن قیمت نفت است، اما ما چنین نیازی نداریم، چون منابع اقتصادی روسیه متنوع است."
 
او گفته برنامه‌ ریزی اقتصادی روسیه بر مبنای نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار تنظیم می‌شود و با قیمت‌های فعلی روسیه حاشیه سود قابل توجهی دارد.
 
رئیس جمهور روسیه در عین حال تاکید کرد که کشورش به همکاری خود با اوپک ادامه خواهد داد.
 
روسیه و اوپک پاییز گذشته برای کاهش سطح تولید نفت توافق کردند.
 
نشست بعدی اوپک برای ۲۵ ژوئن برنامه‌ریزی شده است. برخی اعضا خواهان تعویق این نشست به مدت چند هفته بودند اما رویترز دو روز پیش گزارش داد که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با تعویق نشست وزیران مخالفت کرده است.
 
ولادیمیر پوتین در جلسه‌ای که روز پنجشنبه با مدیران خبرگزاری‌های بین‌المللی داشت، درباره احتمال توافق برای کاهش بیشتر تولید نفت گفت: "من الان به شما نخواهم گفت که چه ایده‌هایی برای کارهای لازم در نیمه دوم سال داریم. اما ما به تصمیم قاطعی نیازمندیم."
 
الکساندر دیوکف، مدیر شرکت روسی گازپروم، روز پنجشنبه گفت توافق روسیه و اوپک در شکل دادن به بازار جهانی نفت موثر بوده، اما برای تمدید توافق این چنینی نباید عجله کرد.
 
او گفت باید به بازار فرصت داد و افزود ثبات در بازار از قیمت‌های بالای نفت مهمتر است.
 
واگیت الکپروف، مدیر لوک‌اویل، دیگر شرکت نفتی عمده روسیه، در مصاحبه‌ای خواهان ادامه همکاری این کشور با اوپک شد.
 
او گفت پیشنهاد این شرکت آن است که توافق درباره سطح تولید با اوپک حفظ شود و نظارت بر سطح تولید و صادرات کشورها ادامه یابد، البته او گفت ایران از این نظارت‌ها معاف شود.