سفر دشوار وزیر امور خارجه آلمان به خاورمیانه آغاز شد

Maas heiko

هایکو ماس سفر دوره‌ای خود به خاورمیانه و خاورنزدیک را که با هدف تنش‌زدایی انجام  می‌شود از اردن آغاز کرد. او ابتدا از پایگاه نظامی آلمان در ازرق اردن دیدن کرد. مهم‌ترین بخش سفر ماس دیدار با مقامات ایران است.

شامگاه جمعه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) وزیر امور خارجه آلمان وارد اردن شد و از پایگاه نظامی ازرق دیدن کرد. در این پایگاه ارتشیان آلمان با هواپیماهای تورنادوی ویژه شناسایی و تجسس و یک هواپیمای سوخت‌رسان، از عملیات نیروهای بین‌المللی علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) حمایت می‌کنند.

ماموریت آلمان در این عملیات اواخر اکتبر سال جاری پایان می‌یابد، اما ایالات متحده آمریکا از آلمان خواسته است، در ایجاد یک منطقه امن برای کردها در شمال سوریه همکاری کند. به همین دلیل احتمال می‌رود که ماموریت نظامیان آلمان در اردن تمدید شود. پارلمان آلمان پس از تعطیلات تابستانی در این باره تصمیم می‌گیرد.

هایکو ماس در روزهای آینده با مقامات اردنی و امارات متحده عربی گفت‌وگو می‌کند.

او دو هفته پیش تلفنی با ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن درباره فرصت‌های تنش‌زدایی برای ایران تبادل نظر کرده بود.

ماس در ملاقات با مقامات امارات بیش از هر چیز در باره نقش امارات در جنگ یمن مذاکره خواهد کرد.

تهران، مهم‌ترین ایستگاه سفر ماس

وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه به ایران سفر می‌کند تا با رئیس جمهوری اسلامی، حسن روحانی، و همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف در باره استمرار برجام رایزنی کند.

هایکو ماس نخستین وزیر امور خارجه آلمان است که در دو سال و نیم گذشته به ایران می‌رود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که با وزیر آلمانی تنها در زمینه "روابط دوجانبه ایران و آلمان، مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و آخرین تحولات برجام" گفت‌وگو خواهد شد.

آمریکا و هم‌پیمانانش انتظار دارند که درمذاکره با ایران، در باره برنامه موشکی این کشور نیز گفت‌وگو شود.

ماریا ادبار، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، سفر چهارروزه ماس را "سفری به قلب بحران" توصیف کرد.