ظریف: وظیفه اعضای برجام عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران است

zarif mj

«محمد جواد ظریف فراهم کردن شرایط عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران را وظیفه کشورهایی عنوان کرد که به برجام پایبند هستند. او می‌گوید در این زمینه اقدام این کشورها مهم نیست بلکه نتیجه اهمیت دارد.»
 
با افزایش تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا تلاش‌های دیپلماتیک برای بهبود شرایط، به خصوص نجات توافق هسته‌ای که ایالات متحده اردیبهشت سال پیش از آن خارج شد، افزایش یافته است.
 
وزیر خارجه آلمان و نخست‌وزیر ژاپن در آستانه سفر به تهران قرار دارند و رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی آماده بازدید از بیشکک و دوشنبه (پایتخت‌های قرقیزستان و تاجیکستان) می‌شود.
 
وزیر خارجه جمهوری اسلامی صبح یک‌شنبه ۱۹ خرداد (نهم ژوئن) در حاشیه مراسمی در مدرسه علامه حلی در جمع خبرنگاران، این تحرکات دیپلماتیک را فرصتی برای ایران "در جهت تبیین سیاست‌های خود" خواند.
 
به گزارش خبرگزاری ایلنا محمد جواد ظریف در این باره گفت: «سفر نخست‌وزیر ژاپن و وزیر امور خارجه آلمان [به تهران] و همچنین سفر آقای روحانی به بیشکک و دوشنبه ... فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران در جهت تبیین سیاست‌های خود، آینده پیش‌رو و همچنین پیدا کردن راه حل برای برخورد با سیاست‌هایی فراهم می‌آورد که همه دنیا را هدف قرار داده‌ است.»
 
پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران، پنج طرف دیگر این توافق (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) اعلام کرده‌اند که همچنان به برجام پایبند هستند.
 
در عین حال دیدگاه سه کشور اروپایی طرف توافق در مورد مسائل مورد مناقشه میان تهران و واشنگتن، از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشک‌های بالستیک ایران به آمریکا بسیار نزدیک است و در این زمینه به جمهوری اسلامی انتقادهایی دارند.
 
ظریف در پاسخ به پرسشی درباره این انتقادها به خبرنگاران گفت: «اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که از ایران حتی در حوزه‌هایی که به برجام ربطی ندارد، انتقاد کنند.»
 
او افزود: «سیاست‌های غرب در منطقه ما جز خسارت برای منطقه نتیجه‌ای نداشته است؛ حالا برخی کشورها مثل آلمان فروش تسلیحات به عربستان برای بمباران مردم یمن را متوقف کردند اما برخی کشورها این کار را نکردند و در مجموع غرب به رژیم‌های خودکامه اجازه می‌دهد که جنایت انجام دهند.»
 
«توقع ایران از طرف‌های توافق هسته‌ای»
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی، کشورهای اروپایی طرف توافق وعده دادند تدابیری اتخاذ کنند که تهران از منافع اقتصادی برجام بی‌نصیب نشود.
 
یکی از تدبیرهایی اصلی این کشورها راه‌اندازی سامانه موسوم به "اینستکس" برای تسهیل مبادلات مالی و بازرگانی با ایران است که وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست ۳۱ ژانویه خود در بخارست با آن موافقت کردند اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. نگرانی شرکت‌ها و موسسه‌های مالی بین‌المللی از عواقب تحریم‌های آمریکا از علت‌های مهم راه نیفتادن این سامانه عنوان می‌شود.
 
وزیر خارجه ایران به خبرنگاران گفته است: «وظیفه‌ای که اروپایی‌ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی‌سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است. در برجام اقدام مهم نیست بلکه نتیجه مهم است. اینکه گفته شود ما تلاش کردیم و نشد، خُب ما هم می‌توانیم از این به بعد تلاش کنیم و نشود.»
 
«مهلت ۶۰ روزه ضرب‌الاجل نیست»
جمهوری اسلامی در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرد که به بخشی از تعهدات برجامی خود عمل نمی‌کند و اگر کشورهای اروپایی طی ۶۰ روز به وعده‌های خود عمل نکنند اقدامات دیگری را در دستور کار قرار می‌دهد.
 
سه کشور اروپایی با تعیین این مهلت به شدت مخالفت کرده‌اند و از ایران می‌خواهند همچنان به توافق هسته‌ای پایبند بماند. ظریف در جمع خبرنگاران گفت: «بحث ضرب‌الاجل نیست و آنها می‌توانند اگر اقدامی انجام می‌دهند بر اساس وظایف خودشان باشد و ما هم اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم یا به تناسب اقدامات آنها تصمیم‌گیری خواهیم داشت.»
 
پس از واکنش کشورهای اروپایی به تعیین مهلت ۶۰ روزه شمار دیگری از مقامات ایرانی، از جمله سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کردند که این مهلت "ضرب‌الاجل" نیست. در همین حال چین و روسیه، به عنوان دو کشور دیگر طرف توافق هسته‌ای نیز از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به تعهدات برجامی خود به طور کامل پایبند بماند.
منبع: سایت دویچه وله