بحران سودان؛ 'بازداشتهای گسترده' همزمان با اعتصابات

Suodan-Bohran

«مهم‌ترین گروه مخالف در سودان از بازداشت شماری از کارکنان بانکها، فرودگاهها و شرکت برق این کشور خبرداده است. این بازداشتها در آستانه اعتصاب گسترده علیه حکومت نظامی‌ها صورت گرفته است.»
 
انجمن کار سودان، مهم ترین گروه مخالف همچنین گفته است که مقامات دولت نظامیان کارکنان اداری را تهدید کرده‌اند.
 
شورای نظامی انتقالی سودان که زمام امور را در این کشور در دست دارد، تاکنون اظهارنظری در این باره نکرده است.
 
انجمن کار سودان از افراد شاغل خواسته تا از امروز یکشنبه (۹ ژوئن) از رفتن به سرکار خودداری کرده و در خانه‌های خود بمانند. آنها همچنین گفته‌اند که به دلیل سرکوب‌های خشونت آمیز نظامیان، دیگر امکان برگزاری اعتراضات وجود ندارد.
 
گفته شده که دعوت به اعتصاب درچارچوب تلاش‌های معترضان برای وادار کردن شورای نظامی به انتقال قدرت به غیرنظامیان صورت می‌گیرد.
 
خبرنگار بی‌بی‌سی در خارطوم، پایتخت سودان گفته است که اکثر ادارات و مراکز کسب و کار بسته هستند.
 
در پی سرکوب معترضان توسط نظامیان و کشته شدن دهها نفر در پایتخت، فعالان مخالف خواستار نافرمانی مدنی شده‌اند.
 
ارتش که از زمان سقوط حکومت عمرالبشیر در آوریل زمام امور را در این کشور بدست گرفته، وعده داده است که قدرت را به غیرنظامیان منتقل خواهد کرد.
 
اما فعالان طرفدار دموکراسی می‌گویند که پس از سرکوب معترضان در روزهای اخیر، دیگر نمی‌توان به شورای نظامی انتقالی اعتماد کرد.
 
در تحولی دیگر، روز گذشته اعلام شد که سه تن از چهره‌های مخالفان که در صدد میانجگیری در بحران فعلی بودند، بازداشت شده‌اند.
 
دستیاران محمد عصمت، سیاستمدار مخالف گفته‌اند که او روز جمعه ۷ ژوئن اندکی پس از ملاقات با نخست وزیر اتیوپی که برای میانجیگری به سودان سفر کرده بود، بازداشت شد.
 
در همین حال اسماعیل جلاب، رهبر گروه جنبش مردمی برای آزادسازی شمال سودان و مبارک اردول، سخنگوی او، هم در اوایل روز گذشته بازداشت شدند.
 
هنوز مشخص نیست که این افراد به کجا منتقل شده‌اند.
 
به گفته تحلیلگران، بازداشت این افراد نشان می‌دهد که نظامیان تلاش‌های میانجیگرانه را جدی نمی‌گیرند.
 
عمر بشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و تا ماه آوریل بر سر کار بود
برکناری عمر البشیر
در پی چند ماه تظاهرات اعتراضی، در روز ۱۱ آوریل ارتش سودان برکناری عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق، را پس از نزدیک به سی سال زمامداری اعلام کرد و گفت که یک شورای انتقالی نظامی زمام امور را در دست گرفته است.
 
در پی اعلام تشکیل این شورای انتقالی نظامی، گروههای مخالف با ادامه تظاهرات و تحصن خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند.
 
عمر البشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد. در سالهای بعد، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی متعددی در سودان برگزار شد که در تمامی آنها، عمر بشیر و نامزدهای مورد تایید او به قدرت رسیدند.
 
در طول زمامداری عمر بشیر، سودان درگیر جنگ داخلی از جمله در سودان جنوبی و دارفور بود که هزاران کشته و زیان‌های مالی گسترده‌ای در پی داشت. جنگ در جنوب سرانجام با جدایی بخشی از خاک سودان و تشکیل کشور مستقل سودان جنوبی خاتمه یافت.
 
در سال ۲۰۰۸، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی عمر بشیر را به ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی در جریان جنگ دارفور متهم و حکم بین‌المللی بازداشت او را صادر کرد.