نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در رابطه با حمله به نفتکش‌ها

wozara
دویچه وله , وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی که ۲۷ خرداد در لوکزامبورگ برگزار می‌شود، تنش‌های فزاینده در منطقه خاور میانه و دست داشتن احتمالی ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان را بررسی خواهند کرد.

به گزارش دویچه وله، وزرای کشورهای اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۷  خرداد (۱۷ ژوئن) در نشست خود در لوکزامبورگ به بحث و تبادل نظر درباره تنش‌های فزاینده در منطقه خاور میانه خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، از جمله محورهای اصلی گفت‌وگوهای این نشست برآورد آمریکا در مورد دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان خواهد بود.

پنج‌شنبه هفته گذشته دو نفتکش متعلق به نروژ و ژاپن در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت. چند ساعت بعد از این حملات آمریکا بر پایه "اطلاعات امنیتی" ایران را مسئول شناخت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین اظهارات خود در این باره در گفت‌وگو با شبکه "فاکس‌نیوز ساندی" با تأکید مجدد بر مقصر بودن ایران در این حادثه گفت، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا "مقدار زیادی اطلاعات و مدرک" در این زمینه در اختیار دارند.

اتحادیه اروپا تا به‌حال در این زمینه اقدامی خاص انجام نداده و تنها از همه طرف‌ها خواسته است، از خود خویشتن‌داری نشان دهند و از برخوردهای تحریک‌آمیز بپرهیزند.

آمریکا و بریتانیا هر دو احتمال دست داشتن سپاه پاسداران ایران را در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان مطرح کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، ‌دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در باره این موضوع شده و تأکید کرده است: «بسیار مهم است که حقیقت در این مورد روشن شود.»

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا علاوه بر حمله به دو نفتکش در دریای عمان، راجع به اوضاع ونزوئلا و سودان نیز بحث و مذاکره خواهند کرد. از دیگر محورهای گفت‌وگوهای نشست لوکزامبورگ سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا و کارآمدتر کردن آن خواهد بود.

همچنین قرار است با ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن حین صرف ناهار گفت‌وگوهایی در مورد آخرین تحولات خاور میانه صورت بگیرد. در این گفت‌وگوها در مورد یک راهبرد احتمالی جدید برای حیات بخشیدن به مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.