دونالد ترامپ گفت کشورش روی ایران اشراف کامل دارد

trump donaldرئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد گفت که ایالات متحده برای ایران کاملا آماده است.

دونالد ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید اظهار داشت: باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی افزود که ایالات متحده روی ایران اشراف کامل دارد.

آمریکا و برخی متحدانش ایران را عامل حمله پنج‌شنبه گذشته به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت، نگاه کنید آنها چه کار کرده‌اند.من تنها درباره اتفاقات هفته گذشته حرف نمی زنم. من دارم درباره (اقدامات آنها) طی سال های طولانی صحبت می‌کنم. آنها یک کشور تروریستی هستند.

به دنبال حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان و تشدید تنش در منطقه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که با درخواست سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، برای اعزام یک هزار نیروی جدید به منطقه خاورمیانه موافقت شده است تا امور دفاعی تقویت شود.

مقام های آمریکایی می‌گویند، مدارک و شواهد موجود به روشنی دست داشتن سپاه پاسداران در حمله به دو نفتکش را نشان می‌دهد.

سنتکام هم روز گذشته با انتشار عکس‌های جدید از حمله به دو نفتکش، گفت: براساس شواهد در ویدئو و منابع و مهارت‌های لازم برای برداشتن مین عمل نکرده، ایران مسئول حمله (به نفتکش‌ها) است.

 

حمله به نفتکش‌ها «مساله‌ای جزئی بود»

 

آقای ترامپ پیشتر در گفت‌وگو با مجله «تایم» گفته بود که با ارزیابی نهادهای امنیتی ایالات متحده درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌های ژاپنی و نروژی موافق است، ولی این حملات «خیلی جزئی» بوده‌اند.

وی افزوده بود، کمتر کسی است که باور نداشته باشد این حملات کار ایران بوده است.

او همچنین درباره احتمال به کار‌گیری گزینه نظامی علیه ایران تصریح کرده بود که ممکن است برای متوقف کردن تلاش‌های ایران در راستای دستیابی به سلاح هسته‌ای، دستور عملیات نظامی را صادر کند ولی درباره «مسائل دیگر جای سئوال دارد».

حمله به دو نفتکش در دریای عمان واکنش‌های مختلفی در پی داشته است. بریتانیا و شمار دیگری از کشورها با ایالات متحده هم‌صدا شده‌اند. ولیعهد عربستان نیز گفته است ایران مسئول حملات است، ولی دبیرکل سازمان ملل خواستار انجام تحقیقاتی مستقل شده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم روز سه شنبه گفت، ادعاهای آمریکا در مورد دخالت ایران در حمله به نفتکش ها را جدی تلقی می کند ولی خواهان یک راه حل صلح آمیز برای بحران است.

این در حالی است که محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، دوشنبه اتهامات مقامات آمریکا مبنی بر نقش داشتن جمهوری اسلامی در انفجارهای فجیره و حمله به دو نفتکش در دریای عمان را رد کرد.

محمد حسین باقری تاکید کرد که اگر جمهوری اسلامی «اراده‌ای در بستن تنگه هرمز» داشته باشد، « آن قدر شجاعت داریم که مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیریم».

منبع: رادیو فردا