پروندۀ قتل جمال خاشقجی: کارشناس سازمان ملل محمد بن سلمان را متهم می‌کند

khashaghchi BenSalman
یک کارشناس سازمان ملل بعد از شش ماه تحقیق گفت که در پروندۀ قتل جمال خاشقجی، دلایل و مدارک کافی وجود دارد که آغاز تحقیقات رسمی در مورد مسئولیت مقامات بلندپایۀ سعودی، از جمله ولیعهد محمد بن سلمان را اقتضا کند. این کارشناس از دبیر کل سازمان ملل خواست که اقدامات لازم را در این جهت به عمل آورد.
روز چهارشنبه ١٩ ژوئن/٢٩ خرداد، خانم آنیس کالامار، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل در پرونده‌های قتل‌ها و اعدام‌های غیرقانونی، نتیجۀ تحقیقات خود را در مورد قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی ارائه کرد. قرار است که وی هفتۀ آینده در این باره یک نشست خبری برگزار کند. وی تأکید می‌کند که جمال خاشقجی "به عمد و با نقشۀ قبلی" کشته شده است.

آنیس کالامار بعد از شش ماه تحقیق به این نتیجه رسیده است که "مدارک قانع‌کننده‌ای وجود دارد که تحقیقات بیشتر را در مورد مسئولیت فردی برخی مقامات بلندپایۀ سعودی، از جمله ولیعهد محمد بن سلمان اقتضا می‌کند".
وی در گزارش خود هشدار می‌دهد که نباید تنها به شناسایی هویت قاتل اکتفا کرد زیرا "تعیین افرادی که از مسئولیت‌های خود سوءاستفاده کرده و یا به وظایف خود عمل نکرده‌اند" نیز همان قدر اهمیت دارد.
آنیس کالامار که مثل سایر کارشناسان مستقل حق ندارد به نام سازمان ملل متحد سخن بگوید، صریحاً عربستان را مسئول قتل یا "اعدام فراقانونی" جمال خاشقجی می‌داند.

ریاض که در روزهای نخست همۀ اتهامات را رد کرد، در مرحلۀ بعد اطلاعات متناقضی در این باره انتشار داد و بالاخره اعلام کرد که عملیات قتل خاشقجی خودسرانه و بدون اجازۀ دولت انجام شده است.
اینک آنیس کالامار از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد که "تحقیقات جزایی" را رسماً آغاز کند تا بتوان پرونده‌های محکمی در مورد همۀ افراد مظنون تهیه کرد. به گفتۀ او "دبیرکل سازمان ملل متحد حق دارد که تحقیقات جزایی بین‌المللی را آغاز کند، بدون این که نیازی به مداخلۀ هیچ کشوری باشد".
دولت عربستان هنوز به گزارش آنیس کالامار واکنشی نشان نداده است.

دستگاه قضایی سعودی، محمد بن سلمان را در این پرونده بی‌گناه شناخته اما بیست نفر از مأموران سعودی را متهم کرده و برای پنج نفر از آنان خواستار حکم اعدام شده است.

منبع رادیو فرانسه