سپاه پاسداران: پهپاد آمریکایی را سرنگون کردیم؛ سنتکام : پهپادی در آسمان ایران نداشته‌ایم؛ یک مقام آمریکایی سرنگونی یک پهپاد را تائید کرد

pahbad global hawk

صبح پنجشنبه، ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن)، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی آمریکایی نوشت که یک فروند پهپاد متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - هنگام پرواز در آب‌های بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا نیروهای ایرانی سرنگون شده است. این مقام آمریکایی پهپاد سرنگون شده را از نوع ام-کیو سی ٤ ترایتون MQ-4C Triton متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده معرفی کرده است.

سپاه پاسداران انقلاب در ایران گفته است که یک پهپاد تجسسی آمریکایی را در فضای ایران هدف قرار داده و سرنگون کرده اما ارتش آمریکا پرواز پهپاد در آسمان ایران را تکذیب کرده است.

صبح پنجشنبه، 30 خرداد (20 ژوئن)، به نقل از بیل اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - گزارش شد که " هیچ هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ایران پرواز نکرده است." وی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

پیشتر، روابط عمومی سپاه پاسداران گزارش می دهد که صبح پنج‌شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکا "پس از ورود به فضای ایران" سرنگون شده است. این بیانیه افزوده است که این پهپاد از نوع گلوبال هاک بوده و آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در استان هرمزگان آن را هدف قرار داده و ساقط کرده است. هرمزگان درست در شمال تنگه هرمز قرار دارد.

در این بیانیه آمده است که "در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد."

این خبر همزمان با تشدید مجدد تنش میان دو کشور پس از حمله به دو نفتکش در آب های دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز در روز ١٣ ژوئن و وقوع انفجار در آنها منتشر می‌شود. آمریکا ایران را در آن مقصر دانسته و برای اثبات این اتهام تصاویری را منتشر کرده که ظاهرا توسط پهپادهای آمریکایی گرفته شده است. به گفته مقامات آمریکایی، این تصاویر گروهی از نفرات سپاه پاسداران را نشان می‌دهد که با قایق به یکی از نفتکش‌ها نزدیک شده و یک مین چسبنده عمل نکرده را از بدنه کشتی جدا می‌کنند.

ایران اتهام دست داشتن در این انفجارها را رد کرده و این واقعه را "مشکوک" دانسته است.

سه روز پیش در روز ۱۷ ژوئن ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) گزارش کرد که نیروهای ایرانی به سوی یک پهپاد آمریکایی بر فراز آب‌های دریای عمان شلیک کردند اما موشک شلیک شده از فاصله یک کیلومتری پهپاد عبور کرد و آسیبی به آن نرساند.

به گفته سنتکام، در روز حمله به دو نفتکش‌ در دریای عمان، یک موشک زمین به هوای ایرانی به سوی یک فروند پهپاد آمریکایی از نوع MQ-۹ پرتاب شد تا مانع از "مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکوکا کوریجس شود."

در بیانیه روز ۱۷ ژوئن سنتکام به حمله دیگری هم به یک پهپاد آمریکایی اشاره شده که به گفته سنتکام توسط حوثی‌های یمن صورت گرفته و به سقوط پهپاد منجر شده است.

منبع: بی بی سی