واکنش ترامپ به سرنگون کردن پهباد تجسسی آمریکا/ پوتین : حمله آمریکا به ایران فاجعه آمیز خواهد بود

trump-twitterدونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن با اشاره به اقدام سپاه پاسداران در سرنگون کردن یک فروند پهپاد تجسسی ایالات متحده در توییتی نوشت: «ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد».

مقامات آمریکا صبح روز پنجشنبه اعلام کرده بودند یک پهپاد تجسسی این کشور که در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز و در ۱۷ مایلی بیرون از حریم هوایی ایران در حال پرواز بود، از سوی نیروهای ایرانی مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرده است.

دونالد ترامپ واکنش به اقدام ایران را در حساب توییتر خود منتشر کرده است

در همین زمان رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که صبح امروز جلسه‌ای در خصوص بحران جاری با حضور پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع، و مارک اسپر، نامزد دونالد ترامپ برای تصدی این وزارتخانه، برگزار خواهد شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز درباره احتمال جنگ با ایران گفت: «فکر نمی‌کنم رئیس‌جمهور بخواهد با ایران وارد جنگ شود. در کشور ما علاقه‌ای به جنگ وجود ندارد.»

حمله آمریکا به ایران فاجعه آمیز خواهد بود

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌گوید در حالی که تنش‌ها میان واشنگتن و تهران افزایش یافته، توسل آمریکا به زور علیه ایران می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

وی پنج شنبه ۳۰ خرداد در جلسه پرسش و پاسخ سالانه با خبرنگاران گفت: «آمریکا می‌گوید گزینه استفاده از زور علیه ایران را منتفی نکرده است... این می‌تواند برای منطقه عواقب فاجعه‌باری داشته باشد».

تنش‌ها میان ایران و آمریکا طی دو ماه گذشته به شدت افزایش یافته است. آمریکا ناو آبراهام لینکلن را به همراه بمب‌افکن‌های «بی ۵۲» راهی خلیج فارس کرده تا به گفته خود «با تهدید ایران مقابله کند».

در این میان، به چهار کشتی در آب‌های امارات در اردیبهشت ماه حمله شد و پنج‌شنبه گذشته نیز دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت. آمریکا، بریتانیا و عربستان انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کردند و آلمان هم می‌گوید «شواهد زیادی» از دست داشتن ایران در این حملات وجود دارد.

روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد نیز ایران اعلام کرد یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار داده است.

قبلا روسیه گفته بود نباید در متهم کردن ایران عجله کرد و هشدار داده بود حملات به کشتی‌ها نبایستی ابزاری برای فشار بر ایران باشد.

پوتین می‌گوید حمله آمریکا به ایران حداقل تبدیل به فاجعه‌ای برای منطقه خواهد شد و این کار با افزایش دشمنی‌ها، نتایجی غیرقابل پیش‌بینی به بار خواهد آورد.

پوتین می‌گوید ایران به تعهدات برجامی خود به رغم خروج آمریکا از این توافق عمل کرده است.

وی در ادامه گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «بی‌اساس» می‌داند.

منابع : یورو نیوز و رادیو فردا