حناچی: شهرداری وظیفه‌ای در قبال کودکان کار ندارد

Hanachi-Pirooz

«شهردار تهران ضمن توضیح اینکه «در بسیاری از کشورها» رسیدگی به وضعیت کودکان کار برعهده شهرداری است، گفت که در ایران شهرداری قانوناً وظیفه‌ای در قبال کودکان کار ندارد و بهزیستی و سایر دستگاه‌ها متولی آن هستند.»
 
روز یکشنبه خبرگزاری ایرنا از قول پرویز حناچی، شهردار تهران، نوشت که هم‌اینک «۴۰۹ هزار کودک فعال در عرصه کار یا در جستجوی کار در کشور شناسایی شده‌اند». در همین روز خبرگزاری فارس از قول او نوشت که در ایران «۴۹۹ هزار نفر کودک، فعال در حوزه کار هستند.»
 
این در حالی است که براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که به تازگی در سایت رسمی این نهاد دولتی منتشر شده، رقم ۴۹۹ هزار، مربوط به مجموع کودکان شاغل و کودکان در جستجوی کار در سال ۹۶ بوده است.
 
پیروز حناچی یکشنبه دوم تیرماه در همایش روز جهانی مقابله با کار کودک افزود عمده کودکان کار در ایران دست‌فروش، گل‌فروش، فال‌گیر و زباله‌گرد هستند.
 
این در حالی است که مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارش هفته گذشته خود با اشاره به افزایش شمار کودکان کار، برآورد کرده بود «نیمی از آنها در بخش صنعت و بخش بزرگی از آنها نیز در بخش کشاورزی، کارهای ساختمانی، ماهی‌گیری و غیره فعال هستند».
 
آمارهای رسمی همیشه مورد تردید جدی کارشناسان است و در برخی موارد، گفته‌های مقامات رسمی در تضاد با آمارهای نهادهای رسمی است. در این میان معاون شهردار تهران محمدرضا جوادی نیز گفته‌است برخی آمارها تعداد کودکان در تهران را ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر ذکر می‌کنند که البته «مبنای مشخصی ندارد».
 
وی گفت اکثر کودکان کار تابعیت خارجی داشته، اما مادر بسیاری از آنها ایرانی است. اخیراً شورای نگهبان اعطای تابعیت به کودکان به خاطر ایرانی بودن مادر آنها را رد کرد.
 
بر اساس آمارهای رسمی وزارت کار، تعداد کودکان خیابانی پذیرش‌شده توسط سازمان بهزیستی کشور در سال ۹۶ حدود ۵ هزار و ۱۵۲ نفر بوده که نسبت به سال ۹۵ بیش از ۴۴ درصد کاهش یافته‌است.

در این رابطه