امانوئل مکرون در طی نشست گروه بیست برای متقائد کردن ترامپ به تعلیق برخی تحریم های ایران تلاش خواهد کرد

macron trempامانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به حسن روحانی، رئیس‌جهوری ایران در مورد خروج از برجام یا نقض توافق هسته‌ای هشدار داده و گفته است تلاش خواهد کرد دونالد ترامپ را به تعلیق برخی تحریم‌های ایران ترغیب کند.

آقای مکرون به خبرنگاران گفته است اقدام ایران در صورت خروج از برجام یا نقض آن، "اشتباه" خواهد بود و این مساله را چند روز پیش با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران مطرح کرده است.

آقای مکرون گفته است که برای شرکت در نشست گروه بیست عازم توکیو است، گفته است می‌خواهد آقای ترامپ را متقاعد کند که برای سرگیری مجدد روند مذاکره، برخی تحریم‌های وضع شده را تعلیق کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است با آقای ترامپ برای کاستن از تنش‌ها در منطقه مذاکره خواهد کرد.

حسن روحانی به دنبال گفت‌و‌گوی تلفنی با آقای مکرون گفته بود کشورش تمایلی به تنش و درگیری با آمریکا ندارد اما تاکید کرده بود "اگر آمریکایی‌ها بخواهند دوباره به آب‌ها و حریم هوایی ایران تجاوز کنند، نیروهای مسلح ایران مامور به مقابله با آنها بوده و برخوردی قاطع خواهند داشت."

آقای مکرون گفته است او دو اولویت دارد، نگه داشتن ایران در توافق هسته‌ای و اجتناب از درگیری نظامی.

طی چند هفته اخیر، تنش‌ها در منطقه و میان ایران و آمریکا به میزان زیادی افزایش یافته است. دو نفتکش در منطقه هدف قرار گرفته‌ و سپاه پاسداران یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده است.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است به باور او پهپاد آمریکایی در حریم آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته است.

دولت ایران می‌گوید در صورتی که امضاکنندگان برجام به تعهدات خود عمل نکنند ، این کشور "به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند."

آمریکا پس از خروج از برجام تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرده که باعث بروز مشکلاتی در تجارت بین‌المللی ایران و فروش نفت این کشور شده است.

روز گذشته، مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت کشورش از زمان خروج آمریکا از برجام به تعهدات خود پایبند مانده اما "نمی‌تواند و نباید بار حفظ برجام را به تنهایی به دوش بکشد."

دولت ایران شروع به کاهش سطح اجرای تعهدات ایران در چارچوب توافق برجام کرده است. ایران فروش مازاد اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را متوقف کرده و گفته است اقدامات بیشتری مد نظر قرار دارد.

دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده که ایران تاکنون به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند مانده است.

منبع: بی بی سی