دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی در منطقه حائل دو کره دیدار کردند

Trump-kim-jong-jpg

دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی روز یکشنبه از خط حائل بین دو کره عبور کردند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، روز یکشنبه نهم تیرماه در منطقه غیرنظامی حائل بین دو کره با هم دیدار کرده و دست دادند.

این ملاقات به درخواست رئیس‌جمهوری ایالات متحده صورت گرفته است.

پیش از این دیدار، دونالد ترامپ و مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، از یک پست مرزی در شمالی‌ترین نقطه کره جنوبی در منطقه حائل بازدید کرده بودند.

آقای ترامپ در این محل گفت که آقای کیم را برای دیدار از واشینگتن دعوت کرده است.

وی پیش از دیدار با رهبر کره شمالی گفت: «من همین حالا او را به کاخ سفید دعوت می‌کنم».

تاکنون هیچ رهبر کره شمالی از آمریکا دیدار نکرده است.

تلویزیون سی‌ان‌ان می‌گوید که رئیس‌جمهوری آمریکا همراه با کیم جونگ اون قدم به خاک کره شمالی گذاشت و آن را «یک لحظه تاریخی» دانست.

آقای ترامپ در این زمینه گفت: «عبور از این خط [حائل] افتخار بزرگی بود». وی سپس افزود که دوستی بین او و کیم «عالی» است.

این نخستین بار است که یک رئیس‌جمهوری آمریکا پا به خاک کره شمالی می‌گذارد.

رهبران دو کشور قبل از مذاکره پشت درهای بسته، مقابل دوربین‌ها صحبت کردند. کیم جونگ اون اظهار داشت که از توئیت دونالد ترامپ و دعوت وی برای دیدار از آمریکا شگفت‌زده شده است.

رهبر کره شمالی گفت: «از پیشنهاد شما در توئیتی که زده بودید بسیار شگفت‌زده شدم و تازه عصر بود که تاییدیه آن را گرفتم. مایل بودم که دوباره با شما ملاقات کنم و بویژه به خاطر دو کره».

کیم با اشاره به خط حائل گفت که «اینجا نشانه‌ای از تاریخ شوم در گذشته است» و افزود: «اینکه به خاطر دو کره این امکان فراهم شده تا در اینجا با هم ملاقات کنیم خیلی عالی است».

رهبر کره شمالی انجام این دیدار را برای مذاکرات آینده «مثبت» توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود: «اتفاقات خیلی مثبتی در حال رخ دادن است. واقعا مثبت».

گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است که دیدار رهبران دو کشور در «خانه آزادی» در منطقه حائل پس از حدود پنجاه دقیقه مذاکره، پایان یافت.

«احساس خوب» و «رابطه خوب»

رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیش از عزیمت به سمت منطقه حائل، در جمع شماری از چهره‌های تجاری و بازرگانی کره جنوبی، گفته بود بین او رهبر کره شمالی، کیم جونگ‌اون، «احساس خوب» و «رابطه خوبی» وجود دارد.

ترامپ گفت «من به خط حائل غیرنظامی می‌روم، و می‌دانم که آن‌ها مایل به دیدار هستند، و من هم خیلی دوست دارم سلامی بکنم».

مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی ساعاتی بعد ضمن تائید دیدار بین ترامپ و کیم جونگ‌اون یادآوری کرد این نخستین بار است که رهبران آمریکا و کره شمالی در روستای «پان‌مون‌جام»، در منطقه حائل بین دو کره، دیدار می‌کنند.

منطقه حائل بین دو کره، خطی‌ست به‌طول ۲۵۰ کیلومتر و عرض چهار کیلومتر که نقش مرز بین دو کشور را بازی می‌کند. دو سوی این خط از نظامی‌ترین مناطق جهان به‌‌شمار می‌رود، اما عرض چهار کیلومتری آن غیرنظامی‌ست. در این منطقه حائل، محلی برای دیدارهای دیپلماتیک وجود دارد.

روسای جمهوری و دیگر مقام‌های ایالات متحده معمولا از منطقه حائل مرزی دیدار می‌کنند. این نخستین بار است که آقای ترامپ به این خط مرزی می‌رود.

دونالد ترامپ، هفتم تیر ماه، در جریان نشست گروه ۲۰ در ژاپن، از تمایل خود برای دیدار با کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، در جریان سفر به منطقه مرزی سخن گفته بود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی نیز ابراز تمایل ترامپ را «پیشنهادی بسیار جالب» توصیف کرده بود، اما گفته بود منتظر پیشنهادی رسمی‌تر در این خصوص است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در عین حال تائید کرده‌است که همتای او از کره جنوبی در جریان دیدار از منطقه مرزی او را همراهی خواهد کرد.

مون جه‌این گفته به دیدار کیم و ترامپ دعوت شده، اما مذاکرات اصلی بین دو کره در زمان دیگری صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ در سئول اظهار کرده بود دیدار با کیم جونگ‌اون «خیلی کوتاه» و در حد «دست دادن» خواهد بود: «اما همین هم خوب است. دست دادن خیلی ارزشمند است».

دیدار قبلی دونالد ترامپ از کره جنوبی به نوامبر سال ۲۰۱۷ باز می‌گردد. در آن زمان قرار بود او و مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، به منطقه حائل دو کره سفری بکنند که اعلام شد به‌دلیل شرایط بد جوی این سفر لغو می‌شود.

ترامپ و رهبر کره شمالی تا کنون دو بار رو در رو دیدار کرده‌اند؛ در دیدار نخست در سنگاپور، دو طرف توافق کردند در مسیر پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره گام بردارند. اما دیدار دوم آن‌ها در هانوی، پایتخت ویتنام، چهار ماه پیش، بدون توافقی مکتوب به پایان رسید.

در حال حاضر تحریم‌های گسترده علیه پیونگ‌یانگ همچنان ادامه دارد. کره شمالی هم گام چشم‌گیری در خلع سلاح اتمی برنداشته، هرچند از آغاز سال ۲۰۱۸ تا کنون، آزمایش هسته‌ای و آزمایش مهمی در زمینه موشک‌های بالیستیک نیز انجام نداده‌است.

سئول، پایتخت کره جنوبی، در فاصله اندکی از مرز دو کره واقع است. پیونگ‌یانگ تقریبا ۱۷۰ کیلومتر از مرز فاصله دارد.

منبع: رادیو قردا