"روسیه، آمریکا و اسرائیل در بیرون راندن ایران از سوریه به توافق رسیده اند"

surieh
یک هفته پس از نشست امنیتی سه جانبه میان مقامات اسرائیل، روسیه و آمریکا دربارۀ حضور نیروهای ایران در سوریه، ارتش اسرائیل بار دیگر مواضع ایران و حزب الله را در خاک سوریه هدف حملات هوایی خود قرار داد. بنا به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، در میان کشته شدگان، چهار غیر نظامی از جمله یک نوزاد نیز جان خود را از دست داده اند.

بنا به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، ارتش اسرائیل پایگاه های جمهوری اسلامی ایران را در نزدیکی شهر حمص و همچنین دست کم ده هدف نظامی دیگر را در نزدیکی دمشق از جمله یکی از پایگاه های سپاه پاسداران و یک مرکز تحقیقات نظامی را هدف حملات موشکی خود قرار داده است.

پیش از این در اجلاس امنیتی بی سابقه ای که در تاریخ ٢٥ ژوئن/ چهارم تیر، به ریاست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس برگزار شد، مقامات بلند پایۀ امنیتی آمریکا و روسیه، در مورد نفوذ ایران در خاک سوریه و همچنین افزایش تنش ها میان تهران و واشنگتن به مذاکره نشسته بودند.

در این نشست، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، بار دیگر تأکید کرده بود که تا خروج نیروهای ایرانی و شبه نظامیان خارجی از خاک سوریه، به حملات خود بر علیه مواضع ایران در این کشور ادامه خواهد داد.

در این راستا، رسول نفیسی کارشناس مسائل سیاسی در آمریکا، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه، اظهار داشت که حملۀ شب گذشتۀ اسرائیل بر علیه مواضع ایران، با حملات پیشین متفاوت است و دلیل و شاهدی بر موافقت سه قدرت اسرائیل، روسیه و آمریکا، در خصوص بیرون راندن ایران از خاک سوریه است.

وی تصریح کرد در شرایطی که جنگ میان ایران و آمریکا هر لحظه محتمل است، حملات شب گذشتۀ اسرائیل، تنش ها را در منطقه وارد مرحلۀ جدیدی خواهد کرد.

به اعتقاد رسول نفیسی، ایران از سوریه عقب نشینی نخواهد کرد و روسیه نیز هرگز به خاطر منافع ایران، با اسرائیل درگیر نخواهد شد.