نخست وزیر عراق طی فرمانی از حشد الشعبی و دیگر شبه نظامیان دستور داد تا یک ماه دیگر خود را با نیروهای مسلح عراق هماهنگ کنند.

Adel Abdolmahdiعادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق طی فرمانی به شبه نظامیان بسیج مردمی، حشد شعبی، دستور داد تا خود را با نیروهای مسلح هماهنگ کنند.

آقای عبدالمهدی که به عنوان نخست وزیر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است، در حکمی خطاب به نیروهای موسوم به بسیج مردمی، حشد شعبی، اعلام کرد: "همه نیروهای بسیج مردمی باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از نیروهای مسلح عراق فعالیت و از مقررات مشابه پیروی کنند."

بر اساس این فرمان، همه گروه های شبه نظامی باید تا یک ماه دیگر خود را با نیروهای مسلح عراق هماهنگ کنند و در غیر این صورت با آنها برخورد خواهد شد.

شبه نظامیان بسیج مردمی عراق، حشد شعبی، در مقابله با گسترش نفوذ داعش در این کشور نقش مهمی داشتند و علاوه بر فعالیت های نظامی در عرصه سیاسی هم نقش آفرینی می کنند.

آمریکا و مخالفان نفوذ ایران، بعضی از گروه های شبه نظامی شیعه را به پیش بردن سیاست های ایران در عراق متهم می کنند.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه که مخالف نفوذ آمریکا و ایران در عراق است، با استقبال از این فرمان، به شبه نظامیان تحت فرمان خود دستور داد در نیروهای مسلح ادغام شوند.

آقای صدر در راس گروه شبه نظامی جیش المهدی قرار دارد که هزاران نفر را سازماندهی کرده است.

قیس خزعلی، رهبر گروه شبه نظامی عصائب اهل الحق که با ایران رابطه نزدیکی دارد هم از این فرمان استقبال کرده است.

با بالا رفتن تنش میان ایران و آمریکا، نگرانی ها در عراق درباره احتمال برخورد نظامی آمریکا با شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران افزایش یافته است.

به گفته تحلیلگران، با این فرمان احتمال هدف قرار گرفتن این نیروهای شبه نظامی به وسیله آمریکا کاهش می یابد و از سوی دیگر امکان استفاده سیاسی از آنها در جهت منافع ایران نیز کاهش خواهد یافت.

منبع: بی بی سی