ترامپ بار دیگر ایران را به افزایش قابل توجه تحریم ها تهدیدکرد

trump donaldدونالد ترامپ در حساب توییتر خود مجددا ایران را تهدید کرد که تحریم‌ها علیه این کشور را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد. هنوز ابعاد و چگونگی این تحریم‌ها روشن نیست. پیش‌تر آمریکا از تحریم وزیر امور خارجه ایران گفته بود.

روز چهارشنبه ۱۹ تیر (۱۰ ژوئیه) دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در توییتی ایران را متهم کرد که «مدت‌ها در خفا و در تناقض کامل با توافق ۱۵۰ میلیارد دلاری وحشتناکی که جان کری و دولت اوباما ساخته بودند، غنی‌سازی کرده است.» او در همین توییت جمهوری اسلامی را تهدید کرد که تحریم‌ها «به زودی به شکل قابل توجهی افزایش خواهند یافت.»

مشخص نیست که تحریم‌های تازه ایالات متحده قرار است چه افراد یا گروه‌هایی را هدف قرار دهد. پیش‌تر وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود که قصد دارد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

ایالات متحده آمریکا یک سال پیش از برجام خارج شد. ایران مدت‌ها تلاش کرد به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بماند. اما ظرف روزهای اخیر حکومت ایران تصمیم گرفت سطح غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم خود را از سقفی که در برجام تعیین شده بود بالاتر ببرد. حکومت ایران گفته است که قصدش از این کار این است که اروپا را برای حمایت گسترده‌تر اقتصادی از خود در برابر تحریم‌های آمریکا تحت فشار بگذارد. این تلاش تاکنون نتیجه‌ای نداده و تنها مایه نگرانی اروپا و حتی متحدین ایران یعنی چین و روسیه شده است.

ایران در حال حاضر سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد رسانده و میزان ذخایر اروانیوم را نیز از ۳۰۰ کیلوگرم بالاتر برده است. در هفته‌های گذشته تنش میان دو کشور به شدت بالا گرفته است. ایران یک پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس ساقط کرد. هم‌چنین حملاتی به تانکرهای نفتی در دریای عمان شد که آمریکا مسئولیت آنرا بر عهده ایران دانست. ترامپ ماه گذشته در آخرین دقایق، از حمله هوایی به مواضعی در ایران منصرف شد؛

حمله‌ای که قرار بود در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی در خلیج فارس صورت گیرد. در روزهای اخیر یک نفتکش ایران در جبل‌الطارق توسط بریتانیا متوقف شد.

در آخرین واکنش‌ها مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به اعلام ایران مبنی بر عبور از مرز ۵/ ۴درصدی غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داده و گفته است: «ایران نباید خویشتن‌داری آمریکا را به بلاتصمیمی و نداشتن گزینه تعبیر کند.»

ایالات متحده آمریکا می‌گوید به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و تنها می‌خواهد که جمهوری اسلامی سیاست منطقه‌ای خود را تغییر دهد و با جهان وارد مناسباتی عادی شود.

   منبع: دویچه وله