یادداشت لو رفته سفیر بریتانیا؛ ترامپ از لج اوباما از برجام خارج شد!

Obama-Trump

«براساس یکی از یادداشت‌های لو رفته سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن، دونالد ترامپ توافق اتمی با ایران، برجام، را به خاطر لجاجت با باراک اوباما کنار گذاشت.»
 
فرارو: یک مقام دولت انگلیس با اشاره به بررسی‌های پلیس، تصریح کرد: آنها معتقدند می‌دانند چه کسی اطلاعات را افشا کرده است. اکنون زمان مستندسازی پرونده برای طرح در دادگاه است. این کار توسط کسی صورت گرفته که به فایل‌های گذشته دسترسی داشته است.
 
به گزارش روزنامه "میل آن ساندی" سر کیم داروک تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام را یک "خرابکاری دیپلماتیک" توصیف کرده بود.
 
این گزارش می‌گوید که یادداشت بعد از آن نوشته شد که بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت بریتانیا، در سال ۲۰۱۸ از آمریکا خواهش کرد توافق اتمی با ایران را نقض نکند.
 
براساس آن توافق ایران محدودیت‌هایی بر بخش‌های حساس برنامه اتمی خود را پذیرفت. توافق به بازرسان بین المللی اجازه می‌داد در ازای لغو تحریم‌های فلج کننده به ایران بازگردند.
 
با این حال ترامپ می‌گفت که این توافق قدمهای کافی در مقابل ایران برنمی دارد.
 
این روزنامه گزارش می‌دهد که بعد از بازگشت آقای جانسون از آمریکا، سر کیم نوشت که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ توافق اتمی را "به دلایل شخصیتی" کنار می‌گذارد، چون توافق را باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین، امضا کرده بود.
 
گفته می‌شود سفیر بریتانیا شکاف در میان مشاوران رئیس جمهور آمریکا را برجسته کرده و نوشته بود که کاخ سفید یک استراتژی ثابت در مورد اینکه بعد از خروج از توافق چه باید بکند نداشته.
 
این گزارش می‌گوید که سر کیم در یادداشتی به آقای جانسون نوشت: "... نیت دولت این است که دست به یک خرابکاری دیپلماتیک بزند، ظاهرا به دلایل عقیدتی و شخصیتی - (چون) این توافق متعلق به اوباما بود. "
 
تازه‌ترین نشت مکاتبات دیپلماتیک علیرغم اخطار اسکاتلند یارد به رسانه‌ها در مورد انتشار یادداشتهای لو رفته دیپلماتیک منتشر می‌شود.
 
پلیس اخطار داد خبرنگارانی که جزییات بیشتری از مکاتبات سفیر سابق منتشر کنند ممکن است به نقض قانون اسرار رسمی متهم شوند.
 
سفیر بریتانیا در آن یادداشتها که یک هفته پیش برملا شد دولت ترامپ را "ناشی و ناکارآمد" توصیف می‌کرد.
 
این با واکنش غضب آلود رئیس جمهور آمریکا روبرو شد که سر کیم را "آدمی خیلی ابله" توصیف کرد و گفت: دیگر با او کار نخواهد کرد.
 
در پی آن گزارشها دولت بریتانیا تحقیقاتی را درباره نشت‌ایمیلهای سفیرش در آمریکا شروع کرد.
 
نیل باسو دستیار کمیسر اسکاتلند یارد گفت که مجازات مسئولان این حادثه "به روشنی در جهت منافع عمومی است. ".
 
اما سردبیران نشریات و سیاستمداران ارشد - از جمله جرمی هانت و بوریس جانسون که برای رسیدن به پست نخست وزیری تلاش می‌کنند - از اخطار پلیس علیه انتشار جزییات بیشتر انتقاد کرده اند.
 
سر کیم داروک روز چهارشنبه از مقام خود به عنوان سفیر بریتانیا در آمریکا استعفا کرد، چون گفت: ادامه کار برای او "غیرممکن است. "
 
"میل آن ساندی" از تصمیم خود برای انتشار جزییات بیشتر از یادداشتها دفاع کرده است.
 
یک سخنگوی این روزنامه گفت: این کار به نفع عموم است، چون "اطلاعات مهمی" را درباره تلاش بریتانیا برای جلوگیری از خروج آمریکا از توافق با ایران فاش می‌کند.
 
او افزود: "از نظر تامین منافع عمومی، چه چیزی بالاتر از اینکه درک بهتری از چگونگی رسیدن به این موضع (خروج از برجام) داشته باشیم، تصمیمی که می‌تواند عواقبی جدی برای صلح جهانی داشته باشد؟ ".
 
یک سخنگوی وزارت خارجه در مقابل آن را یک "نشت کاملا غیرقابل قبول مواد حساس" توصیف کرد و خواستار آن شد که منابع نشت "با پیامد‌های اقدامات خود روبرو شوند. "
 
"ساندی تایمز:  «عامل افشای پیام‌های محرمانه سفیر مستعفی انگلیس در آمریکا شناسایی شد»“
 
روزنامه ساندی تایمز گزارش داد، پلیس انگلیس فردی را که مظنون به افشای یادداشتهای محرمانه سفیر این کشور در آمریکا است، شناسایی کرده است.
 
به گزارش ساندی‌تایمز، منابع آگاه در دولت انگلیس که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند که در ارتباط با پرونده افشای یادداشت‌های محرمانه کیم داروک، سفیر مستعفی انگلیس در آمریکا، فرد مظنون به انجام این افشاگری شناسایی شده است.
 
بر اساس این گزارش، بدین ترتیب این احتمال که این افشاگری در نتیجه نفوذ رایانه‌ای توسط یک دولت خارجی صورت گرفته، رد می‌شود.
 
یک مقام دولت انگلیس با اشاره به بررسیهای پلیس، تصریح کرد: آنها معتقدند می‌دانند چه کسی اطلاعات را افشا کرده است. اکنون زمان مستندسازی پرونده برای طرح در دادگاه است. این کار توسط کسی صورت گرفته که به فایل‌های گذشته دسترسی داشته است.
 
پلیس انگلیس پیشتر اعلام کرد که تحقیقات در خصوص پرونده افشای یادداشتهای محرمانه سفیر این کشور در آمریکا را آغاز شده است؛ این سفیر چند روز پیش از سمت خود استعفا داد.
 
پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به یادداشتهای محرمانه کیم داروک، سفیر انگیس در آمریکا، وی را «آدمی بسیار احم ق» نامید، او از سمت خود استعفا کرد.
 
داروک طی این یادداشتها که از طریق روزنامه دیلی میل افشا شد، دولت ترامپ را بی‌منطق و بی‌کفایت خطاب کرده بود.
 
طبق اعلام پلیس لندن، تحقیقات این مرکز در بخش «ضدتروریست» پلیس صورت می‌گیرد؛ این بخش مسئول تحقیق در خصوص پرونده‌های قانون‌شکنی «اسرار رده بالا» در بریتانیا است.