وزیر بهداشت: خانواده‌ام را تهدید به مرگ کردند/ ۱,۳ میلیارد دلار ارز معلوم نیست کجاست؟/فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در حوزه پزشکی

Namaki-Saied

«وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از قرار موثق شبکه فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می‌کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند. ۲۰ میلیون تومان برای هر توییت علیه نمکی خرج می‌کنند، این پولها از کجا آمده است؟»
 
به گزارش پارسینه،  سخنرانی سعید نمکی در جمع نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در مجلس شورای اسلامی صبح امروز یکشنبه در صفحه اینستاگرام وی منتشر شد. نمکی در این جلسه اعلام کرد: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند. شبکه‌های فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب ملت ارتزاق و داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند.
 
نمکی بیان کرد: سروری در خارج از مرز‌ها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند، چهار ماه است روی این موضوع کار می‌کنم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی برده و چه چیزی آورده و به چه کسی داده است. در سرازیری عمر خود هستم و البته از این راه پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه شبکه فساد عقب نشینی نمی‌کنم.
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، در دو محل کانون فساد اصلی رخنه کرده بود. روز اولی که سرپرست وزارت بهداشت شدم به هر دو وادی با علم به پیامد‌های آن ورود کردم. عده‌ای گفتند که اینها آدم دارند و من هم گفتم که ما و این ملت هم خدا را داریم. از کجا معلوم که فردا وزیر بهداشت شوم و از کجا معلوم که فردا صبح زنده باشم و آیا بعد خدا نمی‌پرسد که چرا با این موارد برخورد نکردی؟
 
«گام بعدی پرونده الکترونیک سلامت برداشته می‌شود»
نمکی گفت: پرونده الکترونیک سلامت چند هفته پیش توسط رئیس جمهوری از استقرار آن رونمایی شد و در حال حاضر همه مردم ایران با کد ملی، پرونده الکترونیک سلامت دارند و به زودی گامهای بعدی آن به ترتیب استقرار خواهد یافت.
 
وی بیان کرد: برخی فکر می‌کردند بنده که به وزارت بهداشت آمده ام، قرار است گونی گونی پول به من بدهند، اما شب عید امسال ۵ هزار میلیارد پول ما پرداخت نشد، همزمان ۱۰ هزار میلیارد تومان مطالبه از تأمین اجتماعی داشتیم، بیمه سلامت هم پنج هزار میلیارد تومان بدهی معوقه داشت. با ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری وارد سال ۹۸ شدیم که سیل هم گریبان ما را گرفت؛ البته داد و فریاد نکردیم.
 
نمکی بیان کرد: در سال ۹۶ بر اساس آخرین آمار‌ها ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که ۳۱۳ هزار مورد به علت بیماریهای غیرواگیر و ۹۷ هزار مورد به علت فشار خون بالا بوده است. بر این اساس برنامه ملی کنترل فشار خون اجرا شد. برای این برنامه هیچ بودجه اضافه‌ای دریافت نشد. این در شرایطی است که ۴۰ درصد مبتلایان به فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند. جمعیت هدف ۲۰ میلیونی به بیش از ۳۰ میلیون رسید و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید مبتلا به فشار خون را شناسایی کردیم و پیگیری خواهیم کرد.
وزیر بهداشت در این جلسه گفت: وزارت بهداشت را با حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفته‌ام. فساد در حوزه به طور زجرآوری حاکم بود به طوری که در سال ۹۷ سیاست گذاری واردات دارو صنعت تولید داروی داخلی را نابود کرد. به هم ریختگی در وزارت بهداشت به گونه‌ای بود که بعد از انقلاب دستگاهی به این آشفتگی ندیده بودم.