بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار پایان تنش بین آمریکا و ایران شدند؛ ابراز نگرانی شرکای اروپایی از فروپاشی قریب الوقوع «برجام»

 barjam

بریتانیا، آلمان و فرانسه بار دیگر از افزایش تنش در خلیج فارس و احتمال فروپاشی "برجام" اظهار نگرانی کرده و خواستار از سرگیری گفتگوها شدند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به آمریکا سفر کرده، در واکنش ابراز علاقه اروپا برای حفظ برجام را کافی ندانسته است.

 صدراعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه و نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک، از تصمیم ایران برای خروج از تعهدات توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند. آنگلا مرکل، ترزا می‌و امانوئل مکرون گفته‌اند که تحریم‌ها وخروج یکجانبه آمریکا از برجام و تصمیم ایران برای نقض گام به گام تعهداتش، توافق اتمی را به مرز متلاشی شدن کشانده است.

در این بیانیه آمده است: «طرفین این توافق باید درنگ کنند و پیامد‌های هر تصمیم را بسنجند.» سه کشور اروپایی در این بیانیه برای نجات برجام اعلام آمادگی کرده و گفته‌اند: «وقت تدبیر کردن و یافتن راه‌های منتهی به گفتگو و کاهش تنش فرا رسیده است.»

در بیانیه هم‌چنین ابراز نگرانی شده که نقض برجام از سوی ایران و ذخیره کردن اورانیوم با غلظت فراتر از سقف مجاز در توافق اتمی، ثبات منطقه را تضعیف کند. رهبران سه کشور اروپایی از تهران خواسته‌اند در تصمیم اخیر خود تجدیدنظر کند و همزمان گفته‌اند که از برجام حمایت می‌کنند؛ منوط به آن که ایران به مفاد آن پایبند بماند.

این بیانیه ساعاتی پس از حضور آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، و دیوید لیدینگتون، معاون نخست‌وزیر بریتانیا، در مراسم «روز باستیل» و دیدار آن‌ها با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، منتشر شد.

در متن این بیانیه با اشاره به تنش بین ایران و آمریکا آمده است: «میزان خطر به اندازه‌ای است که ضروری است همه طرف‌ها آتش‌بس داده و درباره عواقب اقدامات‌شان تأمل کنند». روز شنبه نیز ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، بار دیگر ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام، اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش را «واکنشی بد به تصمیمی بد» خواند.

لو دریان در حاشیه مراسم ملی موسوم به «روز باستیل» در پاریس به خبرنگاران گفت: «وضعیت جدی است. افزایش تنش‌ها می‌تواند به حوادثی منجر شود». محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ابراز علاقه اروپا برای حفظ برجام را کافی ندانسته است. ظریف که به نیویورک سفر کرده گفته است: "اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که تمایل دارند برجام را حفظ کنند، اما هنوز شاهد این نبوده ایم که برای حفظ برجام به سرمایه گذاری حاضر باشند. "

وزیر امور خارجه ایران افزود: "اظهار علاقه و اعلام اراده کنید برای حفظ یک توافق بین المللی با اینکه آمادگی برای سرمایه گذاری داشته باشید، تفاوت جدی وجود دارد و اروپایی‌ها هنوز این را نشان نداده اند. "

منبع : پارسینه