صادق خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ روحانی عملا جهانگیری را کنار گذاشته است

Kharazi Sadegh

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ــ محمدعرفان همتی‌ آذر: معاونت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، معاونت آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه و سکان‌داری سفارت ایران در فرانسه، بخشی از فعالیت‌های دیپلماتیک او در سه دهه اخیر بوده است. اما چند سالی است که به‌واسطه دبیرکلی حزب اصلاح‌‌طلبِ ندای ایرانیان از قامت یک دیپلمات به کنش‌گری سیاسی بدل شده است.

 

سیدصادق خرازی در گفت‌وگوی خود با خبرنگار گروه سیاسی تسنیم، درباره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران می‌گوید: همان طور که امروز سرمان را بالا می‌گیریم و می‌گوییم که از حزب‌الله و مقاومت حمایت می‌کنیم، بامداد سی‌ام خرداد نیز سرمان را بالا گرفتیم و با اقتدار پهپاد متجاوزِ فوق تکنولوژی و فوق سری آمریکا را سرنگون کردیم.

این دیپلمات سابق کشورمان درباره رویکرد اروپایی‌ها در برجام معتقد است: در قضیه برجام اگر صحبت از عدم اراده اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان باشد، حضور ایران در برجام و همکاری با اروپایی‌ها سالبه‌بانتفاء موضوع است، نمی‌شود که ما قرارداد همکاری مشترکی را امضا کنیم ولی طرف مقابل اراده‌ای برای همکاری نداشته باشد. اسم این یک نوع خیانت و فریب آشکار است.

وی با انتقاد از شیوه سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان بر این باور است که اصلاح‌طلبان یک روز از مشارکت در انتخابات و روز دیگر از لزوم عدم مشارکت در انتخابات سخن می‌گویند، که این مسئله نشان‌دهنده این است که در تبیین مبانی خود عاجز‌ند.

 

خرازی در عین حال معتقد است جریان اصلاحات فاقد برنامه و استراتژی است. وی می‌گوید آنروزها که سخن از لزوم پوست‌اندازی در جریان اصلاحات می‌کرد، عده‌ای به او می‌تاختند ولی همین افراد امروز از لزوم بازنگری جدی در مشی اصلاح‌طلبانه سخن می‌گویند.

جوجه را آخر پاییز می‌شمارند، جمله کنایه‌آمیزی است که خرازی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد چندساله شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌دهد. زمانی که از او سوال کردیم که آیا شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌تواند همانند دو انتخابات گذشته در ورود نفراتش به مجلس و شوراهای شهر و روستا توفیقاتی داشته باشد، سوال را با پرسش دیگری پاسخ داده و می‌گوید: آیا فکر می‌کنید شورای سیاست‌گذاری واقعا در بستن لیست‌ها موفق بوده است؟

 

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در واکنش به مباحثی چون مشارکت مشروط در انتخابات و یا برگزاری انتخابات آزاد توسط چهره‌های چون حجاریان و تاجزاده می‌گوید: علت شکست اصلاح‌ طلبان در برخی انتخابات‌ها، همین نگاه انتزاعی بوده که از سوی برخی منتسبان به اصلاحات بیان شده است. این سخنان و ادعاها اصلاحی نیست. ادعای اصلاحی، مذاکره با حاکمیت یا نهادی چون شورای نگهبان برای ایجاد سازوکاری مثبت و ایجابی است نه اینکه ما شورای نگهبان را به طور کامل زیر سوال ببریم و به موضع‌گیری علیه اصلاح‌طلبان تشویق کنیم و بعد خودمان گوشه‌ای بنشینیم و مردم را علیه شورای نگهبان تحریک کنیم