ایران: برنامه موشکی قابل مذاکره نیست؛ آمریکا: ایران آمادگی خود برای مذاکره را نشان دهد

iran usaجمهوری اسلامی آمادگی برای مذاکره پیرامون برنامه موشکی را تکذیب کرده و ایالات متحده بار دیگر از ایران خواسته است برای مذاکره جهت حل بحران کنونی ابراز آمادگی کند.

روز چهارشنبه، ۲۶ تیر (۱۷ ژوئن)، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در توییتر خود به گزارش خبری در مورد آمادگی جمهوری اسلامی جهت مذکره پیرامون برنامه موشکی بالستیکی خود واکنش نشان داد. پیشتر، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مصاحبه جواد ظریف، وزیر خارجه، گفته بود که حکومت ایران ابراز آمادگی کرده است درباره برنامه موشکی با غرب گفتگو کند.

آقای موسوی ضمن تکذیب این خبر، به ستایش از وزیر خارجه پرداخته و نوشته است: "پاسخ ظریف به مجری ان‌بی‌سی دقیق، هوشمندانه و به قول اهل فن، تعلیق به محال بود. هم توپ را به زمین آمریکا انداخت و هم به جای موضع تدافعی، موضوع فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای منطقه را به چالش کشید." آقای موسوی سپس افزوده است: "موضع ایران و ظریف درباره توانمندی موشکی کشور مشخص است."

پیشتر، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای گفته بود: "برنامه موشکی دفاعی ایران قابل مذاکره نیست." دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی "برداشت خبرگزاری آسوشیتدپرس" از اظهارات وزیر خاجه را تکذیب کرده و در توضیح گفته بود که "آقای ظریف گفت اگر آمریکا می‌خواهد درباره موشک صحبت کند باید اول فروش سلاح به منطقه را که شامل موشک می‌شود متوقف کند."

بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل افزوده است: "موشک‌های ایران به هیچ وجه با هیچ کس و هیچ کشوری در هیچ زمانی مذاکره شدنی نیستند." این بیانیه خبرگزاری آسوشیتدپرس را به نقل قول نادرست جواد ظریف متهم کرده و گفته است: "یقینا خبرنگاران آسوشیتدپرس به اندازه کافی با مکالمه انگلیسی آشنا هستند تا مفاهیم نظرات فرضی را بدانند و دریابند؛ قرار دادن یک جمع‌بندی نادرست در سرخط خبرها در حالی که متن به خوبی روشن است تنها اقبال عمومی را از رسانه کاهش می‌دهد."

برنامه موشکی بالستیکی جمهوری اسلامی از جمله موضوعاتی که ابراز نگرانی کشورهای غربی از جمله آمریکا را به دنبال داشته است.

ایالات متحده و برخی کشورهای غربی معتقدند که فعالیت موشکی بالستیکی ایران که می‌تواند به قابلیت حمل کلاهک اتمی ارتقاء یابد مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت راجع به لغو تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی است اما ایران تاکید داشته که چون با سلاح اتمی مخالف است، ساخت موشک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را در دستور کار ندارد.

مقامات آمریکایی همچنین جمهوری اسلامی را به تجهیز موشکی گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، گروه حماس و شبه‌نظامیان حوثی یمن متهم کرده و این اقدام را باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دانسته‌اند.

در حالیکه مقامات ارشد آمریکایی، ضمن دفاع از تحریم‌ هسته‌ای ایران، بر اولویت دیپلماسی و حل اختلاف با جمهوری اسلامی از طریق مذاکره تاکید گذاشته‌اند، مقامات ارشد جمهوری اسلامی در این مورد نظرات متفاوتی ابراز داشته‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌هایی در روزهای اخیر، دولت آمریکا را متهم کرده است که با خروج از برجام، باب گفتگو با ایران را بسته است. اشاره آقای ظریف به تماس بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵ از جمله آمریکا تا قبل از خروج این کشور از توافق هسته‌ای است که در رده‌های مختلف برای بررسی نحوه اجرای برجام صورت می‌گرفت.

در مقابل، مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که هدف دولت قبلی این کشور از "مذاکرات اتمی" منجر به برجام، فراهم کردن زمینه "مذاکرات غیراتمی" با ایران بر سر موضوعات دیگری از جمله روابط دو طرف، برنامه موشکی، سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی و وضعیت حقوق بشر بود که ناکام ماند. پس از برجام، رهبری جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از کمبودهای این تواق، رسما هرگونه مذاکره دیگری با آمریکا ممنوع اعلام کرد. مقامات دولت فعلی آمریکا همچنین حکومت ایران را متهم می‌کنند که با سوء استفاده از ضعف دولت قبلی آمریکا، پس از دستیابی به برجام، با استفاده از امکانات مالی ناشی از لغو تحریم‌های هسته‌ای، فعالیت خود در همه زمینه‌های مورد اعتراض آمریکا را شدت بخشید.

حسن روحانی، رئیس جمهوری مذاکره با آمریکا را با شرایطی قابل بررسی دانسته است. برخی از این شرایط مانند لغو تحریم و بازگشت به برجام مشخص و برخی دیگر چندان مشخص نیست و در گذشته هم بارها بدون جزئیات بیشتر از سوی مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده است. آقای روحانی اخیرا گفت: "[آمریکا] از زورگویی دست بردارد، ما همیشه آماده‌ایم برای مذاکره؛ همیشه، همین ساعت، همین لحظه. شما دست بردارید از ظلم‌تان، دست بردارید از تجاوزتان دست بردارید از تحریم‌تان، برگردید پای میز برگردید پای منطق پای عدل، ما آماده‌ایم. ما اهل منطقیم ما اهل عقلانیتیم."

در همانحال، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هماره هرگونه مذاکره خارج از مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را قبل و بعد از بازگشت تحریم‌ها کاملا منع کرده است.

در پی انتشار اظهارات جواد ظریف در مورد مذاکره موشکی در روز گذشته، برخی رسانه‌های آمریکایی اظهارات مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در مورد "ابراز آمادگی ایران" برای مذاکرات موشکی را منتشر کردند.

در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یکی خبرنگاران با اشاره به این گزارش، یادآور شد که دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گزارش مربوط به سخنان جواد ظریف را تکذیب کرده است. وی پرسید که در این صورت، موضع وزارت خارجه و دولت آمریکا چیست؟

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که خبر مربوط به اظهارات وزیر خارجه آمریکا "موضوعی را که مرتبا از همین جا هم تکرار شده به خوبی نشان می‌دهد، زیرا پیام ما همواره این بوده است که ما آماده مذاکره با ایران هستیم و رئیس جمهوری و وزیر خارجه بارها برای مذاکره بدون پیش شرط ابراز آمادگی کرده‌اند."

خانم اورتاگوس جمهوری اسلامی را متهم کرد که "غالبا تلاش دیپلماتیک ما را با ادامه رفتار تهاجمی در منطقه پاسخ می‌دهد." وی با اشاره به سفر اخیر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به تهران برای میانجیگری بین ایران و آمریکا و واکنش تند رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این ماموریت، گفت: "وقتی آبه در ایران بود، آنان به نفتکش ژاپنی حمله کردند، ما شاهد حمله رژیم ایران به نفتکش‌های اماراتی و نروژی بودیم و هفته پیش هم دیدیم که نیروی دریایی سپاه پاسداران یک کشتی تجاری بریتانیایی را تهدید کرد."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این اتهام را که دولت این کشور "به سوی جنگ می‌شتابد" تکذیب کرد و گفت که "درست نقطه مقابل درست است و ما همیشه آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستیم." وی در عین حال یادآور شد که "دولت ایران باید بداند که دوازده گامی که وزیر خارجه [آمریکا] به ایران پیشنهاد کرده برای مذاکره روی میز است."

در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشنهاد قبلی این کشور برای تشکیل یک نیروی حفاظتی دریایی برای تضمین آزادی کشتیرانی تجاری در خلیج فارس مطرح شد. یکی از خبرنگاران پرسید که برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، از سفیران چند کشور برا ی بررسی این موضوع دعوت کرده و سئوال کرد که چه کشورهایی دعوت شده‌اند؟ خانم اورتاگوس آمریکا گفت که بعدا این موضوع رسانه ای خواهد شد.

منبع: بی بی سی