گم شدن یک نفتکش در تنگه هرمز ،آمریکا: احتمالا ایران مسئول گم‌شدن این کشتی در تنگه هرمز است. ایران نفتکش خارجی دچار مشکل شد و از نیروهای ایرانی کمک خواست.

naftkeshمقام‌های دفاعی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که این سوءظن وجود دارد که ایران مسئول مفقود شدن نفت‌کش متعلق به امارات در آبهای تنگه هرمز باشد. امارات متحده عربی مالکیت این کشتی را تکذیب کرده است.  

با مفقود شدن یک کشتی نفتکش‌در تنگه هرمز، تنش‌میان ایران و آمریکا در آب‌های خلیچ فارس افزایش یافت. مقام‌های دفاعی آمریکا درباره مفقود شدن این نفتکش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که این سوءظن وجود دارد که دست ایران در کار باشد.

به گفته آمریکایی‌ها این کشتی در نزدیکی قشم که یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در آنجاست بوده است. آنها اضافه کرده‌اند که با گذشت زمان و عدم برقراری تماس، نگرانی از وضع این نفتکش نیز افزایش می‌یابد.

این نفتکش دو روز پیش در حال عبور از تنگه هرمز بود. آسوشیتدپرس گزارش داده طبق اطلاعات پیگیری حرکت کشتی‌ها یک نفتکش متعلق به امارات متحده عربی بوده که پس از ورود به آب‌های متعلق به ایران اقدام به توقف ارسال سیگنال کرده و دستگاه ردیاب آن خاموش شده است.

این نفتکش به اسم "ام تی ریاح" در امارات به ثبت رسیده اما با پرچم کشور پاناما در حال حرکت بوده و از شامگاه شنبه تا کنون اطلاعاتی در مورد مکان آن در دسترس نیست. بر اساس آخرین خبرها امارات متحده عربی مالکیت این کشتی را تکذیب کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرده یک نفتکش خارجی "به دلیل نقص فنی" در خلیج فارس دچار مشکل شده و نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک، این نفتکش را با کمک یدک‌کش به منظور انجام تعمیرات به سمت آب‌های ایران کشیده‌اند. پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده بود که نفتکش با نام "ریاح" متعلق به امارات متحده عربی که با پرچم پاناما در حال حرکت در تنگه هرمز بوده، پس از ورود به آب‌های ایران متوقف شده و ارسال سیگنال از آن متوقف شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اشاره‌ای به نام نفتکش‌، شرکت و کشور مالک آن نکرده و انتشار جزئیات بیشتر در این زمینه را به بعد موکول کرده است.

منبع: دویچه وله