لندن: به کمک اروپایی‌ها گشت ویژه خلیج فارس راه‌اندازی می‌کنیم

Khalij Fars-paralympique-1

بی بی سی: جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت بریتانیا به دنبال رویارویی با ایران نیست اما برای تامین "آزادی کشتیرانی" در خلیج فارس باید حضور خود را افزایش دهد.

او گفت: "براساس قوانین بین المللی ایران حق انسداد راه عبور کشتی را نداشت - چه رسد که سوار کشتی شود. پس این عمل دزدی دریایی دولتی است."

آقای هانت تاکید کرد که بریتانیا ناچار است اعلام کند که حضور بیشتری در خلیج فارس خواهد داشت و این را راهی برای کاهش تنش در منطقه می‌داند:

 

"ما دنبال این هستیم که یک نیروی حفاظتی به رهبری کشورهای اروپایی تشکیل دهیم برای تردد امن کشتی‌های باری و خدمه آنها در این منطقه حیاتی. ما در صددیم هر چه سریعتر این نیرو را تشکیل دهیم."

 

بی بی سی دریافته است که وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه در تماس های تلفنی با وزرای خارجه فرانسه و آلمان حمایت آنها از این ابتکار عمل را جلب کرده است.

آقای هانت که بعد از حضور در جلسه کبرای دولت، در پارلمان بریتانیا صحبت می‌کرد گفت ایران باید بداند که بریتانیا در مورد آزادی کشتیرانی به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد. او به پارلمان بریتانیا پیشنهاد کرد که با مشارکت کشورهای دیگر امنیت کشتیرانی در منطقه تامین شود:

 

"راه حلی که امروز بعدازظهر به پارلمان پیشنهاد می‌کنیم ائتلاف بزرگتری از کشورهایی که مثل ما رویکرد متفاوتی در قبال توافق هسته ای ایران دارند."

او مشارکت نیروی دریایی آمریکا را در این نیروی بین‌المللی رد نکرد اما گفت این بخشی از سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران نیست.

 

او همچنین گفت با کشورهایی متعددی از جمله، عمان، آلمان، فرانسه، ایتالیا و فرانسه گفتگو کرده و همچنین منتظر پیشنهاد تازه آمریکا برای تامین امنیت کشتیرانی است.

وزیر امور خارجه بریتانیا در پارلمان گفت که درجه هشدار را برای کشتی‌هایی که به آبهای ایران و بخصوص تنگه هرمز سفر می‌کنند، به درجه سه افزایش داده است.

 

او از تمام کشتی‌های بریتانیایی که به منطقه سفر می‌کنند خواسته دولت و بریتانیا را مطلع کنند، تا حد امکان بصورت گروهی در منطقه تردد کند و در صورت امکان پرچم خود را تغییر دهند.

آقای هانت گفت اسکورت تمام کشتی‌های بریتانیایی و بر طرف کردن تمام خطرات در منطقه‌ای به وسعت صد هزار مایل برای نیروی دریایی بریتانیا مقدور نیست اما ناو اچ‌ام‌اس دانکن به خلیج فارس فرستاده شده که هفته آینده به آنجا می‌رسد و ناو مونتروز هم تقویت شده است.

 

هجده روز پیش بریتانیا نفتکش گریس یک را که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود در آبهای جبل الطارق توقیف کرد که هنوز در توقیف است. دلیل این توقیف ارسال نفت به سوریه عنوان شد که بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه است.