بوریس جانسون نخست وزیر جدید بریتانیا ‌‌شد

jansun boris

بی بی سی: اعضای حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق را با اکثریت قاطع آراء به رهبری حزب و جانشینی ترزا می، نخست وزیر، انتخاب کردند.

انتظار می‌رود فردا، چهارشنبه، ٢٤ ژوئیه/٢ مرداد با کناره گیری رسمی ترزا می از مقام نخست وزیری، ملکه بریتانیا بوریس جانسون را به این سمت منصوب کند. لحظاتی پس از اعلام نتیجه رای‌گیری، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توییتر خود این انتخاب را تبریک گفت و افزود: "او عالی خواهد بود." آقای ترامپ همواره نظر مساعدی نسبت به بوریس جانسون داشته است.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در توییتر خود نوشت: "انتخاب بوریس جانسون، همتای سابق خود" را تبریک گفته است.‌

 

در انتخابات رهبری حزب، بوریس جانسون بیش از ٩٢ هزار رای به دست آورد در حالیکه تعداد آراء جرمی هانت، وزیر خارجه دولت ترزا می و رقیب او، کمتر از ٤٧ هزار رای بوده است.

با اعلام نتیجه رای‌گیری، بوریس جانسون در سخنان کوتاهی از ترزا می "به خاطر خدمات خارق العاده به کشور" ستایش به عمل آورد و گفت که خدمت در سمت وزیر خارجه در کابینه خانم می برای او مایه افتخار بوده است. او از اعضای حزب به خاطر رای به خود تشکر کرد. او در عین حال گفت: "تردیدی نیست که هستند کسانی که عاقلانه بودن رای شما را به پرسش خواهند گرفت، اما باید بگویم که هیچ فرد و هیچ حزبی خردورزی را در انحصار خود ندارد."

 

او در عین حال گفت، "مانند غولی خفته، ما ریسمان‌های تردید نسبت به خود و منفی‌بافی را قطع خواهیم کرد و برای این منظور، آموزش و پرورش بهتر، زیرساخت‌های بهتر، پلیس بیشتر، ارتباط بهتر اینترنتی در هر خانه را ایجاد خواهیم کرد. ما این کشور حیرت‌آور را متحد کرده و به پیش خواهیم برد."

 

پیش از اعلام نتیجه رای‌گیری هم انتظار می‌رفت بوریس جانسون، وزیر امور خارجه قبلی از رقیب دیگر خود، جرمی هانت برای تصدی مقام نخست‌وزیری براساس نظر سنجی‌ها جلوتر باشد و به جانشینی ترزا می برسد.

ترامپ، می و جانسون در نشست سران پیمان ناتو - ترامپ انتخاب جانسون را تبریک گفته است

ترزا می به علت ناکامی در جلب حمایت پارلمان از طرح خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) اعلام کرد از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا که در انتخابات برای برگزیدن رهبرشان (و نخست‌وزیر بعدی بریتانیا) شرکت کردند، حدود ۱۶۰ هزار نفر بودند که برگه‌های رای پیشتر برای این گروه ارسال شده بود. آنها تا روز ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیرماه) فرصت داشتند تا به یکی از دو نامزد نهایی (بوریس جانسون و جرمی هانت) رای بدهند.

 

نخست‌وزیر جدید با بحران مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مواجه خواهد بود.

آقای جانسون گفته است که تا پایان اکتبر، بریتانیا را با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

فیلیپ هموند، وزیر خزانه داری، که مخالف خروج بدون توافق است گفته است که در صورت نخست‌وزیری آقای جانسون از سمت خود استعفا می‌دهد.