ترامپ طرح نمایندگان کنگره مبنی بر ممنوعیت معامله تسلیحاتی با عربستان را وتو کرد

bensalman trumpرییس‌جمهوری آمریکا طرح نمایندگان کنگره این کشور برای ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را وتو کرد. به گفته ترامپ این طرح توانایی رقابت تسلیحاتی آمریکا در جهان را کاهش می‌دهد.  

همانطور که انتظار می‌رفت، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا، طرح نمایندگان کنگره برای ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را وتو کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند و نیز مجلس سنا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت دارند طرحی را تصویب کرده بودند که بر اساس آن معامله هشت میلیارد و یک میلیون دلاری آمریکا با عربستان سعودی و امارات متحده عربی می‌‌بایست متوقف می‌شد.

نمایندگان کنگره این نگرانی را داشتند که آتش جنگ یمن پس از ارسال این تسلیحات شعله‌ور تر شود. عربستان سعودی رهبری ائتلافی را بر عهده دارد که در یمن علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگند.

گذشته از این نمایندگان بر این نظر بوده‌اند که پیش از امضای چنین قراردادی، دولت آمریکا می‌بایست کنگره را در جریان می‌گذاشت.

ترامپ دلیل وتوی این طرح را چنین اعلام کرده که باعث تضعیف قدرت رقابت تسلیحاتی آمریکا در جهان می‌شود و نیز به روابط این کشور با متحدانش لطمه می‌زند.

برای بی‌اثر کردن وتوی رییس‌جمهور، می‌بایست دوسوم نمایندگان در هردو مجلس نمایندگان و سنا، به رد وتوی ترامپ رأی دهند. با توجه به ترکیب مجلس سنا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را دارند، چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد.

منبع: دویچه وله