کریگ کوهن: در دهه‌ های آینده قدرت اقتصادی جهان از امریکا و حاکمیت دلار به سوی سیستمی منتقل خواهد شد که در آن آسیا قدرت بیشتری در اختیار دارد

dollar 31122014 بانک آمریکایی جی‌ پی مورگان پیش‌ بینی کرد که در دهه‌ های آینده، با رشد قدرت‌ های اقتصادی آسیایی، دلار برای حفظ جایگاه برتر خود در اقتصاد دنیا، با مشکل مواجه خواهد شد.
 
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، بانک آمریکایی جی‌ پی مورگان پیش‌ بینی کرد که در دهه‌ های آینده با رشد قدرت‌ های اقتصادی آسیایی، دلار برای حفظ جایگاه برتر خود در اقتصاد جهان، با مشکل مواجه خواهد شد.
 
کریگ کوهن، استراتژیست این بانک در یادداشتی برای مشتریان نوشت: دلار آمریکا تقریباً یک قرن است که ارز ذخیرۀ غالب در جهان است؛ هرچند ما معتقدیم که این ارز ممکن است موقعیت خود بعنوان ارز غالب جهانی را به دلایل ساختاری و محدودیت‌ های دوره‌ ای، از دست بدهد.
 
این استراتژیست اشاره کرد که بسیاری از ارزهای ذخیره دیگر در طول تاریخ، به علت تغییر در مراکز اقتصادی جهان، با افول روبرو شده‌ اند. این تغییرات در حال حاضر در حال رخ دادن است و به نظر می‌ رسد مراکز اقتصادی جهان به آسیا منتقل خواهند شد. هرچند تبدیل شدن چین به یک ابرقدرت جهانی نیز، می‌ تواند یکی از عوامل این انتقال باشد، اما این تنها دلیل آن نیست.
 
طبق اعلام این بانک، منطقه اقتصادی آسیا، از ترکیه و کشورهای عربی در غرب گرفته تا ژاپن و نیوزیلند در شرق و از روسیه در شمال گرفته تا استرالیا در جنوب، ۲ سوم رشد اقتصادی جهان و ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را شامل می‌شود.
 
تحلیل‌ گر جی‌ پی مورگان در پایان این طور نتیجه می‌ گیرد: ما معتقدیم در دهه‌ های آینده، قدرت اقتصادی جهان از آمریکا و حاکمیت دلار، به سوی سیستمی منتقل خواهد شد که در آن، آسیا قدرت بیشتری در اختیار دارد.
 
این بانک در انتها توصیه می‌ کند سرمایه‌ گذاران وزن دلار را در سرمایه‌ های خود کاهش داده و به دارایی‌ های خود تنوع بدهند؛ در حالی که بسیاری از بانک‌ ها سهم دلار را به نفع یورو کاهش می‌ دهد، سایر بانک‌ ها منبع پایدار ارزش، یعنی طلا، را ترجیح می‌ دهند.