گم شدن نزدیک به یک میلیارد یورو ارز دولتی/ به آسانی به غارت رفتن پول‌ های بیت المال و ادعای علی ربیعی به کنترل و جلوگیری از غارت

Fessad-Banque-1 اختلاف ها بر سر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی بالا گرفته است. سخنگوی دولت و وزیر اقتصاد به خبر واعظی مبنی بر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی واکنش نشان دادند و کمیسیون اصل ۹۰ نیز به این موضوع ورود کرده است.
 
رویداد۲۴: بانک مرکزی از سال گذشته ملزم شد در راستای شفاف‌ سازی و اطلاع‌ رسانی، فهرست دریافت‌ کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را به‌ روز رسانی و اعلام کند و فهرست اسامی‌ اشخاص حقیقی و حقوقی بهمراه میزان دریافت و نرخ ارز را روی سایت خود منتشر کند، با این حال این سامانه هم نتوانسته جلوی رانت موجود را بگیرد؛ چه آنکه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز از گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی خبر داده است.
 
واعظی در نامه‌ ای خطاب به ۴ وزیر خواسته در مورد «تعهدات ارزی ایفا نشدۀ دریافت‌ کنندگان ارز واردات دارو و کالا‌های اساسی» توضیحاتی ارائه دهند، در این نامه جمع تعهدات ارزی گم شده در حوزه کالا‌های اساسی رقمی حدود ۹۷۹ میلیون و ٢ هزار و ۵۶۹ یورو عنوان شد.
 
واعظی در حالی از گم شدن یک میلیارد یورو سخن گفته که گویا هیأت دولت با یکدیگر هماهنگ نیستند. در نخستین واکنش، علی ربیعی سخنگوی دولت اظهارات واعظی را تکذیب کرد و در توضیح آن گفت «آقای همتی نامه‌ ای را در خرداد ۹۸ به رئیس جمهور می‌ نویسد و در آن اشاره می‌ کند که تخصیص‌ ها برای کالا‌ها در ۴ وزارتخانه صنعت، تعاون، بهداشت و جهاد انجام شود و با کنترل و تسریع لیست می‌ کند و معلوم است که کدام شرکت‌ ها گرفته‌ اند و حتی یک سنت هم نمی‌ تواند گم شود، دولت برای گم شدن یک سنت هم حساسیت نشان خواهد داد.»
 
او به مردم اطمینان داد که به این اندازه پول گم نشده است و چنین چیزی امکان پذیر نیست، اظهارات ربیعی در حالی مطرح شده که تجربه ثابت کرده اتفاقاً چنین چیزی امکان پذیر هست. دادگاه‌ های فساد مالی و اقتصادی در مدت اخیر نشان می‌ دهد گم شدن پول‌ های بیت المال ساده‌ تر از آن چیزی است که سخنگوی دولت می‌ پندارد.
 
به جز ربیعی، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز سخنان واعظی را تکذیب کرد و گفت: چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد و اصل موضوع این است که ارزی برای واردات محصولی تخصیص یافته، اما برای بازگشت کالا مسیر‌های محاسبات کامل انجام نشده است.
 
گم شدن یک میلیارد ارز دولتی در حال حاضر به موضوع اختلاف وزرا و معاونان رئیس جمهور تبدیل شده است؛ یکی خبر می‌ دهد و دیگران تکذیب می‌ کنند و عاقبت با بیان اینکه «چنین چیزی امکان ندارد» ماجرا برای دولت پایان یافت؛ با این حال اطلاعات رسیده به رویداد۲۴ نشان می‌ دهد مجلس در حال پیگیری ماجراست. محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به رویداد ۲۴ گفته هنوز تحقیقات در این زمینه کامل نشده، اما این موضوع در کمیسیون اصل ٩٠ در حال بررسی است و به دنبال سرنخ هایی در این خصوص هستیم.
 
او ادامه می‌دهد: برخی معتقدند این میزان از ارز دولتی گم شده و برخی دیگر می‌ گویند این موضوع صحت ندارد، البته این اتفاق پیش از این نیز سابقه داشته و بار اول نیست. گوشتی را که گربه برد کسی دیگر دستش به آن نمی رسد.
 
به گزارش رویداد ۲۴ سال گذشته نیز عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از سرنوشت نامعلوم ۹ میلیارد دلار ارزی که با نرخ دولتی داده شده بود سخن گفته بود. آن ماجرا نیز با تکذیب دولت مواجه شد اما دادگاه‌ های پیاپی نشان می‌ داد تکذیب‌ ها چندان واقعی نبوده است. باید منتظر ماند و پس از دادگاه ارز دولتی و دلار ۴۲۰۰ تومانی، دادگاه یوروهای دولتی چه زمانی برگزار خواهد شد.