آمریکا محمدجواد ظریف را تحریم کرد

Zarif m j

بنابه گزارش ها دولت آمریکا روز چهارشنبه تحریم هایی علیه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اعلام کرده است
این خبر را دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در وبسایت خود اعلام کرده است. در این بیانیه آمده است که آقای ظریف متولد ۱۹۶۰ در معرض "تحریم های ثانویه" قرار می گیرد.
در بیانیه خزانه داری آمده است که آقای ظریف تحریم می شود "چون به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای رهبر جمهوری اسلامی ایران کار می کند یا به نمایندگی از سوی او عمل می کند."

براساس این بیانیه رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، روز ۲۴ ژوئن با صدور فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ تحریم هایی را بر رهبر جمهوری اسلامی و دفتر او اعمال کرد که تحریم سایر افراد مرتبط با رهبر ایران یا دفتر او را مجاز می کرد.
قرار گرفتن آقای ظریف در این فهرست براساس همان دستور انجام می شود.
آقای ظریف در واکنشی در توییتر به زبان انگلیسی نوشت: "دلیل قرار دادن من در فهرست تحریم ها از سوی آمریکا این است که من 'سخنگوی اصلی ایران در اطراف جهان هستم'."
او افزود: "آیا حقیقت اینقدر دردناک است؟ این تاثیری بر من یا خانواده ام ندارد، چون ملک یا منافعی در خارج از ایران ندارم. متشکرم که مرا چنین تهدیدی برای دستور کار خود می دانید."

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت: "جواد ظریف مجری دستور کار بی خردانه رهبر ایران است و سخنگوی اصلی این رژیم در اطراف جهان است. ایالات متحده درحال ارسال پیام روشنی به رژیم ایران است که رفتارهای اخیر آن کاملا غیرقابل قبول است."
او افزود: "در حالی که رژیم ایران مانع دسترسی شهروندان این کشور به رسانه های اجتماعی می شود، وزیر خارجه جواد ظریف با استفاده از این رسانه ها مشغول پراکندن پروپاگاندا و اطلاعات کذب این رژیم است."
براساس بیانیه خزانه داری آمریکا اطلاعات نشان می دهد که "جواد ظریف مدیر وزارت خارجه ای است که با نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، یکی از شریرترین نهادهای دولتی رژیم ایران" هماهنگی می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: "وزارت خارجه ظریف و مقام های بلندپایه آن در تلاش ها برای نفوذ در انتخابات (سایر کشورها) دست داشته یا این تلاش ها را تامین مالی کرده اند که در مواردی با دخالت نیروی قدس سپاه بوده است."
"به علاوه اعضای ارشد وزارت خارجه سعی کردند آزادی دو عامل نیروی قدس سپاه از یک کشور خارجی را با دادن پول به مقام های قضایی خارجی تسهیل کنند."

 

 منبع بی بی سی