انتقاد شدید سفیر آمریکا از آلمان برای عدم حضور در ائتلاف دریایی در تنگه هرمز

etelaf daryaei hoormozسفیر آمریکا در آلمان از دولت آنگلا مرکل برای عدم مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز به شدت انتقاد کرده است.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا گفته است آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، باید مسئولیت‌های بیشتری را در جهان بپذیرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز گذشته گفت کشورش در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد. آقای ماس گفت آلمان خواهان پرهیز از تشدید تنش‌ها است و قائل به امکان حل تنش‌ها از طریق نظامی نیست.

محافظت از کشتی های تجاری در تنگه هرمز از زمان تشدید تنش‌ها در خلیج فارس و توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران مطرح شد.

آمریکا اخیرا به طور رسمی از دولت آلمان خواسته بود تا به ناوگان بین‌المللی محافظت‌ از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز ملحق شود.

آقای گرنل در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی، از تصمیم دولت آلمان برای نپیوستن به ائتلاف دریایی ابراز یاس و سرخوردگی کرده و گفته است آلمان وظایفی دارد که باید به آن عمل کند.

او گفته است آلمان، "بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی اروپا است و چنین موفقیتی وظایفی در سطح جهانی به همراه دارد."

سفیر آمریکا در آلمان گفته است ایالات متحده چندین هفته است تلاش می‌کند حمایت آلمان برای ماموریت نظامی در تنگه هرمز را به دست آورد و در حالی که یک وزیر گفته بود این درخواست مورد بررسی قرار می‌گیرد اما وزیر امور خارجه آلمان آن را رد کرده است.

آقای گرنل گفته است آمریکا "فداکاری‌های زیادی برای آلمان انجام داده تا بتواند (پس از جنگ جهانی دوم) بخشی از غرب باقی بماند."

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا روابط این کشور با آلمان به گرمی قبل نبوده است.

دو کشور بر سر مسایل مختلف از جمله خط لوله انتقال گاز روسیه، تعرفه‌های تجاری، بودجه دفاعی و ایران اختلاف‌نظرهای جدی دارند.

 منبع: بی بی سی