نشست امنیتی بحرین در باره تردد دریایی در تنگه هرمز و خلیج فارس و «تهدید های ایران» برگزار شد

bahrayn vezarat kharejehیک نشست امنیتی با حضور مقامات عالی امنیتی درباره تردد دریایی در تنگه هرمز و خلیج فارس، روز چهارشنبه ٩ مرداد/ ٣١ ژوئیه در منامه پایتخت بحرین برگزار شد.

وزارت امورخارجه بحرین، با تأکید بر اهمیت این نشست نظامی، اعلام کرد که وضعیت کنونی منطقه و ابزارهای تقویت همکاری، هماهنگی و مشورت‌ها در این زمینه، در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

این وزارتخانه ادامه داد که اقدامات ایران «امنیت و ثبات منطقه و سراسر جهان را تهدید می‌کند.»

بیانیه وزارت امورخارجه بحرین آنچه را که «حملات مکرر و اقدامات غیرقابل قبول ایران و گروه‌های تروریستی مرتبط با آن» خوانده، محکوم کرده است.

همچنین خالد بن احمد، وزیر امور خارجه بحرین در این باره گفت که برگزاری این نشست در راستای «نقش تأثیرگذار» بحرین در منطقه صورت می‌گیرد. او گفت که چالش‌ها و تهدیدات امنیت منطقه در مقطع فعلی می‌طلبد که همه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی یکپارچه و منسجم شود.

مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منامه قرار دارد و در حالی که کشورهای شرکت کننده در این نشست مشخص نیست، اما گفته می‌شود که فرماندهان این ناوگان نیز در این نشست حضور داشتند.

قرار است که یک نشست مشابه نیز در ماه اکتبر آینده در منامه برگزار شود. پیشتر گفته شده بود که این نشست به دنبال نشست ماه فوریه در ورشو لهستان است.

منبع: رادیو بین المللی فرانسه