موافقت رژیم سوریه با آتش‌ بس مشروط در ادلب پس از کشته شدن بیش از ۷۳۰ غیر نظامی طی ٣ ماه حملات پی در پی

Syrie-Jang-1 یورونیوز: سوریه روز پنجشنبه یک اوت (۱۰ مرداد) اعلام کرد که آتش‌ بس مشروط در استان ادلب را قبول کرده است. این موضوع بلافاصله مورد استقبال مسکو قرار گرفت.
 
یک منبع نظامی به خبرگزاری رسمی دولت سوریه، سانا گفت که آتش‌ بس در ادلب مشروط به اجرای توافق ماه سپتامبر در سوچی روسیه، بین آنکارا و مسکو است.
 
طبق گفته این منبع نظامی، گروه‌های مسلح در ادلب باید ۲۰ کیلومتر از خط منطقه حائل غیرنظامی عقب‌نیشنی کنند و سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین خود را از این منطقه بیرون ببرند.
 
الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه پوتین رئیس جمهوری روسیه بلافاصله پس از اعلام این تصمیم که در سیزدهمین دور مذاکرات در شهر نورسلطان (آستانه سابق) پایتخت قزاقستان گرفته شد، گفت: «ما از تصمیم دولت سوریه برای آتش‌بس استقبال می‌کنیم.»
 
وی در عین حال از قبول آتش‌بس از سوی نیروهای مخالف دولت سوریه ابراز تردید کرد و افزود: «بعید است که آن‌ها [مخالفان] تحریکات علیه نیروهای دولتی را متوقف کنند اما اگر این اتفاق بیافتد تحول اوضاع را خواهیم دید.»
 
ساکنان استان ادلب و مناطق اطراف، جایی که از آن بعنوان آخرین سنگر شورشیان در خاک سوریه نام می‌برند در پی بمباران‌های بی امان ٣ ماه اخیر نیروی هوایی سوریه و جنگنده‌ های روس این مناطق را ترک و به سوی مناطق شمالی و هم مرز با خاک ترکیه کوچ کرده‌اند.
 
استان ادلب و مناطق اطراف آن در حال حاضر تحت کنترل نیروهای جهادی موسوم به هیأت تحریر شام قرار دارد و برخی دیگر از نیروهای شورشی و تشکیلات جهادی نیز برای در امان ماندن از حملات دولت مرکزی در آنجا پناه گرفته‌اند.
 
دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود اعلام کرد که بیش از ۷۳۰ غیر نظامی طی ٣ ماه گذشته در جریان حملات هوایی ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه کشته شده‌اند.